• =?UTF-8?Q?Co_innego_deklarowa=C5=82_tutaj=2C_przy_tym_stole=2C_a_co?= =

    From Nostradamus@21:1/5 to All on Mon Nov 20 17:31:04 2023
    Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" podkreślił
    zamiary dotyczące wykorzystania swoich konstytucyjnych uprawnień. - Będę korzystał z moich konstytucyjnych prerogatyw i podejmował działania
    zgodnie z tym, co konstytucja pozwala prezydentowi - zaznaczył.

    Przyznał, że już wcześniej korzystał z prawa do weta i nie zawaha się użyć go ponownie, jeśli uzna, że rządzący będą próbowali łamać konstytucyjne normy lub manipulować obowiązującym prawem.

    Prezydent Duda zaznaczył również, że będzie bronił "najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat, w tym licznych programów społecznych, które znacząco poprawiły życie Polaków". - Zobowiązałem się do tego, kandydując w wyborach i będąc dwukrotnie wybieranym. Otrzymałem od
    Polaków silny mandat. Swoje słowa i zobowiązania traktuję niezwykle poważnie - podkreślił.

    Duda: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera

    Na pytanie o powierzenie misji formowania rządu Mateuszowi
    Morawieckiemu, prezydent Duda odpowiedział, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali go do
    zrezygnowania z tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu.

    - W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na
    premiera. Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim
    kandydatem na premiera - powiedział Andrzej Duda.

    Przypomniał, gdy prezydentem był Lech Kaczyński, a premierem Donald
    Tusk. - Premier Donald Tusk przychodził do Pałacu Prezydenckiego.
    Wówczas jako prezydencki minister byłem przy tych rozmowach. Co innego deklarował tutaj, przy tym stole, a co innego robił po wyjściu z Pałacu. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że od tamtego czasu się zmienił - stwierdził Duda.

    Prezydent Duda podkreślił, że jego rolą nie jest przekonywanie nikogo do jakiejkolwiek koalicji parlamentarnej, ani odwodzenie od niej. - To
    zadanie dla partyjnych liderów. Ja zachęcam, i mówię to konsekwentnie od 2020 r., do budowy szerokiej koalicji polskich spraw wokół tematów najważniejszych dla naszej ojczyzny, takich jak rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków - mówił prezydent.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)