• =?UTF-8?Q?Kiedy_Polska_dogoni_zach=C3=B3d=3F?=

    From Nostradamus@21:1/5 to All on Sat Oct 7 08:22:49 2023
    Jak daleko nam do standardów zachodnich? Kiedy dogonimy zachód z
    poziomem życia? Można to łatwo sprawdzić na przykładzie, kiedy w jakich krajach wprowadzono system kaucyjny

    https://kaucyjny.pl/przyklady-z-zagranicy/

    Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta 138 mln ludzi w Europie, czyli
    nieco ponad jedna czwarta populacji. Funkcjonuje on w trzynastu
    europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii,
    Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji.

    Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie odpadów opakowaniowych,
    jego wprowadzenie rozważa coraz więcej państw, m.in. Austria, Belgia, Hiszpania Portugalia, Wielka Brytania oraz Polska.

    Niemcy
    system kaucyjny wprowadzony w 2003 r.
    system zdecentralizowany
    butelki plastikowe, szklane i puszki
    kaucja 10-35 centów
    zwrot na poziomie 97%

    W roku, w którym Polska wprowadzi system kaucyjny, Polska będzie
    rozwojowo dopiero na poziomie Niemiec z 2003 roku.

    Dzisiaj to jest tragedia, kupując np. piwo z butelką zwrotną w danym sklepie, musisz zachować paragon, jak chcesz zwrócić te butelki w tym sklepie i odebrać należność za kaucję. Żabka, Biedronka, Dino itd. przyjmują zwrot butelek zwrotnych tylko, jak się posiada paragon z
    zakupem i potwierdzeniem, że za takie butelki została pobrana kaucja.
    Kto trzyma w domu paragony za zakup wszelkich produktów? Ja mam obecnie
    13 butelek (13 zł kaucji) po piwie Tyskie i żaden sklep mi ich nie
    przyjmie, bo nie zachowałem paragonu, a więc kolejny raz muszę wyrzucić
    je do opakowania ze szkłem, w systemie segregacji odpadów.

    Polska za murzynami.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Nostradamus on Sat Oct 7 03:59:27 2023
    On Saturday, October 7, 2023 at 3:22:58 AM UTC-3, Nostradamus wrote:
    Jak daleko nam do standardów zachodnich? Kiedy dogonimy zachód z
    poziomem życia? Można to łatwo sprawdzić na przykładzie, kiedy w jakich krajach wprowadzono system kaucyjny

    https://kaucyjny.pl/przyklady-z-zagranicy/

    Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta 138 mln ludzi w Europie, czyli
    nieco ponad jedna czwarta populacji. Funkcjonuje on w trzynastu
    europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji.

    Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie odpadów opakowaniowych, jego wprowadzenie rozważa coraz więcej państw, m.in. Austria, Belgia, Hiszpania Portugalia, Wielka Brytania oraz Polska.

    Niemcy
    system kaucyjny wprowadzony w 2003 r.
    system zdecentralizowany
    butelki plastikowe, szklane i puszki
    kaucja 10-35 centów
    zwrot na poziomie 97%

    W roku, w którym Polska wprowadzi system kaucyjny, Polska będzie
    rozwojowo dopiero na poziomie Niemiec z 2003 roku.

    Dzisiaj to jest tragedia, kupując np. piwo z butelką zwrotną w danym sklepie, musisz zachować paragon, jak chcesz zwrócić te butelki w tym sklepie i odebrać należność za kaucję. Żabka, Biedronka, Dino itd. przyjmują zwrot butelek zwrotnych tylko, jak się posiada paragon z
    zakupem i potwierdzeniem, że za takie butelki została pobrana kaucja.
    Kto trzyma w domu paragony za zakup wszelkich produktów? Ja mam obecnie
    13 butelek (13 zł kaucji) po piwie Tyskie i żaden sklep mi ich nie przyjmie, bo nie zachowałem paragonu, a więc kolejny raz muszę wyrzucić je do opakowania ze szkłem, w systemie segregacji odpadów.





    Polska za murzynami.
    A murzyni za morzem.

    I jak tu odrobic te stracone 20 lat? Sprzedawca nie musi skupowac tych odpadow. Moze to byc ktos inny. I wowczas bezdomni, pijacy i inni przesegreguja tez wszystkie smietniki.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?Q?Alojzy_G=C4=85ska?=@21:1/5 to All on Sat Oct 7 04:15:04 2023
    Nostradamus napisał(a):

    Polska za murzynami.

    Przeca do końca lat l. 90 mleko, piwo, napój Ptyś
    były w butelkach wymiennych.

    Później gdzieś w okolicy roku 2000 funkcjonowały napoje typu cola, fanta
    w butelkach plastikowych wymiennych.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Nostradamus@21:1/5 to All on Sat Oct 7 13:30:50 2023
    W dniu 07.10.2023 o 12:59, Russet Bulba pisze:
    On Saturday, October 7, 2023 at 3:22:58 AM UTC-3, Nostradamus wrote:
    Jak daleko nam do standardów zachodnich? Kiedy dogonimy zachód z
    poziomem życia? Można to łatwo sprawdzić na przykładzie, kiedy w jakich >> krajach wprowadzono system kaucyjny

    https://kaucyjny.pl/przyklady-z-zagranicy/

    Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta 138 mln ludzi w Europie, czyli
    nieco ponad jedna czwarta populacji. Funkcjonuje on w trzynastu
    europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii,
    Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji. >>
    Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie odpadów opakowaniowych,
    jego wprowadzenie rozważa coraz więcej państw, m.in. Austria, Belgia,
    Hiszpania Portugalia, Wielka Brytania oraz Polska.

    Niemcy
    system kaucyjny wprowadzony w 2003 r.
    system zdecentralizowany
    butelki plastikowe, szklane i puszki
    kaucja 10-35 centów
    zwrot na poziomie 97%

    W roku, w którym Polska wprowadzi system kaucyjny, Polska będzie
    rozwojowo dopiero na poziomie Niemiec z 2003 roku.

    Dzisiaj to jest tragedia, kupując np. piwo z butelką zwrotną w danym
    sklepie, musisz zachować paragon, jak chcesz zwrócić te butelki w tym
    sklepie i odebrać należność za kaucję. Żabka, Biedronka, Dino itd.
    przyjmują zwrot butelek zwrotnych tylko, jak się posiada paragon z
    zakupem i potwierdzeniem, że za takie butelki została pobrana kaucja.
    Kto trzyma w domu paragony za zakup wszelkich produktów? Ja mam obecnie
    13 butelek (13 zł kaucji) po piwie Tyskie i żaden sklep mi ich nie
    przyjmie, bo nie zachowałem paragonu, a więc kolejny raz muszę wyrzucić >> je do opakowania ze szkłem, w systemie segregacji odpadów.





    Polska za murzynami.
    A murzyni za morzem.

    I jak tu odrobic te stracone 20 lat? Sprzedawca nie musi skupowac tych odpadow.

    Ale kaucję za butelki przy sprzedaży napojów pobierają. W Niemczech w każdym markecie są takie fajne automaty, które przyjmują butelki plastikowe, szklane, jak i skanują całe skrzynki i ilość butelek w nich się znajdującą. Drukujesz paragon oddania butelek i przy kasie odliczają
    to od rachunku. Nie można by takie automaty wprowadzić w Polsce?
    Parkomaty są od dawna w każdym mieście i więcej jak w Niemczech.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Nostradamus on Sat Oct 7 04:41:49 2023
    On Saturday, October 7, 2023 at 8:31:04 AM UTC-3, Nostradamus wrote:
    W dniu 07.10.2023 o 12:59, Russet Bulba pisze:
    On Saturday, October 7, 2023 at 3:22:58 AM UTC-3, Nostradamus wrote:
    Jak daleko nam do standardów zachodnich? Kiedy dogonimy zachód z
    poziomem życia? Można to łatwo sprawdzić na przykładzie, kiedy w jakich
    krajach wprowadzono system kaucyjny

    https://kaucyjny.pl/przyklady-z-zagranicy/

    Obecnie z systemu kaucyjnego korzysta 138 mln ludzi w Europie, czyli
    nieco ponad jedna czwarta populacji. Funkcjonuje on w trzynastu
    europejskich krajach: Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii,
    Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji.

    Z uwagi na restrykcyjne wymogi prawne w zakresie odpadów opakowaniowych, >> jego wprowadzenie rozważa coraz więcej państw, m.in. Austria, Belgia, >> Hiszpania Portugalia, Wielka Brytania oraz Polska.

    Niemcy
    system kaucyjny wprowadzony w 2003 r.
    system zdecentralizowany
    butelki plastikowe, szklane i puszki
    kaucja 10-35 centów
    zwrot na poziomie 97%

    W roku, w którym Polska wprowadzi system kaucyjny, Polska będzie
    rozwojowo dopiero na poziomie Niemiec z 2003 roku.

    Dzisiaj to jest tragedia, kupując np. piwo z butelką zwrotną w danym >> sklepie, musisz zachować paragon, jak chcesz zwrócić te butelki w tym >> sklepie i odebrać należność za kaucję. Żabka, Biedronka, Dino itd. >> przyjmują zwrot butelek zwrotnych tylko, jak się posiada paragon z
    zakupem i potwierdzeniem, że za takie butelki została pobrana kaucja. >> Kto trzyma w domu paragony za zakup wszelkich produktów? Ja mam obecnie >> 13 butelek (13 zł kaucji) po piwie Tyskie i żaden sklep mi ich nie
    przyjmie, bo nie zachowałem paragonu, a więc kolejny raz muszę wyrzucić
    je do opakowania ze szkłem, w systemie segregacji odpadów.





    Polska za murzynami.
    A murzyni za morzem.

    I jak tu odrobic te stracone 20 lat? Sprzedawca nie musi skupowac tych odpadow.
    Ale kaucję za butelki przy sprzedaży napojów pobierają. W Niemczech w każdym markecie są takie fajne automaty, które przyjmują butelki plastikowe, szklane, jak i skanują całe skrzynki i ilość butelek w nich się znajdującą. Drukujesz paragon oddania butelek i przy kasie odliczają to od rachunku. Nie można by takie automaty wprowadzić w Polsce?
    Parkomaty są od dawna w każdym mieście i więcej jak w Niemczech.


    Nie wiem, co mozna, czego to dotyczy, i co jest celem. W koncu to nie sklepy wprowadzily kaucje, tak mniemam. Czy idzie tutaj o ochrone srodowiska, o dotatkowe dochody dla ktorych jest kaucja, czy tez o skup surowcow wtornych. Gdy zbior tych opakowan
    spada na sklepy, to wiaze sie to ze sporym kosztem, ktory przerzuca na konsumenta, poniewaz nie moze byc inaczej. Czyli potrzeba niezaleznego operatora zajmujacego sie skupem i obrotem tych rzeczy. Jezeli nastepuje pelny zwrot kaucji, to sa tylko koszty
    a nie ma zysku. I znow ktos musi za te koszta zaplacic,

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Nostradamus@21:1/5 to All on Sat Oct 7 14:00:51 2023
    W dniu 07.10.2023 o 13:41, Russet Bulba pisze:

    Nie wiem, co mozna, czego to dotyczy, i co jest celem. W koncu to nie sklepy wprowadzily kaucje, tak mniemam.

    Sklepy na pobieraniu kaucji zarabiają, tak mniemam, a przynajmniej nie wiadomo, jaką wysokość kaucji narzucił producent napojów.

    Ale znalazłem info, że coś w tej sprawie ma się zmienić.

    Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki. Resort klimatu ujawnia projekt

    Będzie w Polsce system kaucyjny obejmujący butelki plastikowe do 3
    litrów oraz szklane do 1,5 litra. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt ustawy zakładający budowę takich
    systemu. Zgodnie z jego zapisami zadanie stworzenia systemów spocznie na barkach przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek. Oni też zdecydują o wysokości kaucji. Przedstawiciel branży w rozmowie z
    money.pl wskazuje na kilka bolączek nowego projektu.

    Kaucja na plastikowe butelki (do 3 litrów) oraz na szklane (do 1,5
    litra) będą pobierane od klientów w momencie zakupu. Pieniądze odzyskamy przy zwrocie butelki. Co istotne, nie będziemy potrzebować do zwrotu paragonu.

    System natomiast nie obejmie puszek aluminiowych, o co postulowała część branży i organizacje pozarządowe. Wyłączone z niego będą również opakowania szklane jednorazowego użytku, które są zbierane w ramach systemów gminnych.

    Przedsiębiorcy stworzą systemy kaucyjne

    W przypadku, jeżeli konsument nie odbierze kaucji na butelkę, to
    pieniądze te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie systemu kaucyjnego.
    Sam system zorganizują podmioty wprowadzające na rynek butelki objęte kaucją. Ich obowiązkiem będzie selektywna zbiórka opakowań, odbieranie
    ich i transport do producenta lub do zakładu przetwarzania.

    Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają
    być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw.
    Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję
    dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to pobierać kaucję.

    W uzasadnieniu projektu czytamy, że nie ma obowiązku stworzenia
    jednolitego systemu kaucyjnego obejmującego cały kraj. MKiŚ dopuszcza utworzenie kilku systemów. Uczestniczący w danym systemie będą jednak musieli wybrać spośród siebie "podmiot reprezentujący", a ten do swojej działalności będzie musiał uzyskać zezwolenie od ministra
    odpowiadającego za klimat.

    Nie ma też określonego sposobu organizacji systemu ani wysokości
    narzuconej kaucji. Jak czytamy, "to w gestii przedsiębiorców pozostanie wybór rozwiązań gwarantujących uzyskanie celu".

    Projekt nie określa zasad dotyczących przepływów finansowych czy
    wysokości kaucji, sposobów na zminimalizowanie oszustw w systemie.
    Kwestie te będzie ustalał "podmiot reprezentujący", czyli operator
    systemu. Nie powstało ograniczenie co do liczby utworzonych operatorów systemu. Dużo więc będzie zależało od wprowadzających napoje w opakowaniach. Ważne, czy uzyskają porozumienie, dzięki któremu powstanie jeden operator czy powstanie ich kilku - komentuje w rozmowie z money.pl Andrzej Grzymała, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu RLG w Polsce.

    - W kwestii przedsiębiorców jest wybranie najlepszych efektywnie
    finansowo i środowiskowo rozwiązań, ale wypracowanie wspólnego
    stanowiska często jest nie lada wyzwaniem. Kluczowe więc będzie czy
    system zostanie oparty o scentralizowane rozwiązanie informatyczne,
    które wesprze zarządzanie wszystkimi procesami. Ułatwi to rozliczenia finansowe, komunikację z infrastrukturą techniczną, logistykę odbiorów, raportowanie, zarządzanie zebranym materiałem, a także analizę i
    planowanie procesów - dodaje.

    Czas na konsultacje

    MKiŚ będzie teraz konsultować ostateczny kształt projektu z branżą. Zgodnie z jego zapisami, ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

    Ustanowienie ram prawnych jest pierwszym krokiem do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Przed nami 30 dni konsultacji, które mogą także wpłynąć na wygląd ostatecznej ustawy. Wprowadzenie systemu zniweluje negatywne oddziaływanie odpadów opakowaniowych objętych jego zakresem na
    środowisko i pozwoli na ponowne wykorzystanie zebranego materiału -
    ocenia Andrzej Grzymała.
    Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko do 2025 r. w Polsce należy zapewnić system selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z
    tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. Do 2029 r. system musi "odzyskiwać" 90
    proc. opakowań.

    https://www.money.pl/gospodarka/zaplacimy-kaucje-za-plastikowe-butelki-resort-klimatu-ujawnia-projekt-6732621974739680a.html

    ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
    Zbliża się koniec 2023 roku, a systemu żadnego nie ma.

    Luiza61
    2 lata temu
    System nie jest przyjazny dla społeczeństwa! Polska to jednak dziki kraj pełen rządzących bezmyślnych cwaniaków. Każdy zapłaci w sklepie za kaucję, ale nie każdy sklep kaucję odda - to tylko tak w Polsce może
    być. Najgorsze jest to, że MY Polacy nie mamy na to żadnego wpływu, nie możemy się na to nie-zgodzić. Dlaczego w Niemczech można wrzucać plastik
    i puszki pod każdym sklepem do automatu a u nas nie? No dlaczego?

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Nostradamus@21:1/5 to All on Sat Oct 7 14:19:58 2023
    W dniu 07.10.2023 o 14:00, Nostradamus pisze:
    W dniu 07.10.2023 o 13:41, Russet Bulba pisze:

    Nie wiem, co mozna, czego to dotyczy, i co jest celem. W koncu to nie
    sklepy wprowadzily kaucje, tak mniemam.

    Sklepy na pobieraniu kaucji zarabiają, tak mniemam, a przynajmniej nie wiadomo, jaką wysokość kaucji narzucił producent napojów.

    Ale znalazłem info, że coś w tej sprawie ma się zmienić.

    Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki. Resort klimatu ujawnia projekt

    Będzie w Polsce system kaucyjny obejmujący butelki plastikowe do 3
    litrów oraz szklane do 1,5 litra. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt ustawy zakładający budowę takich systemu. Zgodnie z jego zapisami zadanie stworzenia systemów spocznie na barkach przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek. Oni też zdecydują o wysokości kaucji. Przedstawiciel branży w rozmowie z
    money.pl wskazuje na kilka bolączek nowego projektu.

    Kaucja na plastikowe butelki (do 3 litrów) oraz na szklane (do 1,5
    litra) będą pobierane od klientów w momencie zakupu. Pieniądze odzyskamy przy zwrocie butelki. Co istotne, nie będziemy potrzebować do zwrotu paragonu.

    System natomiast nie obejmie puszek aluminiowych, o co postulowała część branży i organizacje pozarządowe. Wyłączone z niego będą również opakowania szklane jednorazowego użytku, które są zbierane w ramach systemów gminnych.

    Przedsiębiorcy stworzą systemy kaucyjne

    W przypadku, jeżeli konsument nie odbierze kaucji na butelkę, to
    pieniądze te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie systemu kaucyjnego.
    Sam system zorganizują podmioty wprowadzające na rynek butelki objęte kaucją. Ich obowiązkiem będzie selektywna zbiórka opakowań, odbieranie ich i transport do producenta lub do zakładu przetwarzania.

    Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają
    być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw.
    Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to pobierać kaucję.

    W uzasadnieniu projektu czytamy, że nie ma obowiązku stworzenia
    jednolitego systemu kaucyjnego obejmującego cały kraj. MKiŚ dopuszcza utworzenie kilku systemów. Uczestniczący w danym systemie będą jednak musieli wybrać spośród siebie "podmiot reprezentujący", a ten do swojej działalności będzie musiał uzyskać zezwolenie od ministra odpowiadającego za klimat.

    Nie ma też określonego sposobu organizacji systemu ani wysokości narzuconej kaucji. Jak czytamy, "to w gestii przedsiębiorców pozostanie wybór rozwiązań gwarantujących uzyskanie celu".

    Projekt nie określa zasad dotyczących przepływów finansowych czy wysokości kaucji, sposobów na zminimalizowanie oszustw w systemie.
    Kwestie te będzie ustalał "podmiot reprezentujący", czyli operator systemu. Nie powstało ograniczenie co do liczby utworzonych operatorów systemu. Dużo więc będzie zależało od wprowadzających napoje w opakowaniach. Ważne, czy uzyskają porozumienie, dzięki któremu powstanie jeden operator czy powstanie ich kilku - komentuje w rozmowie z money.pl Andrzej Grzymała, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu RLG w Polsce.

    - W kwestii przedsiębiorców jest wybranie najlepszych efektywnie
    finansowo i środowiskowo rozwiązań, ale wypracowanie wspólnego
    stanowiska często jest nie lada wyzwaniem. Kluczowe więc będzie czy
    system zostanie oparty o scentralizowane rozwiązanie informatyczne,
    które wesprze zarządzanie wszystkimi procesami. Ułatwi to rozliczenia finansowe, komunikację z infrastrukturą techniczną, logistykę odbiorów, raportowanie, zarządzanie zebranym materiałem, a także analizę i planowanie procesów - dodaje.

    Czas na konsultacje

    MKiŚ będzie teraz konsultować ostateczny kształt projektu z branżą. Zgodnie z jego zapisami, ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

    Ustanowienie ram prawnych jest pierwszym krokiem do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Przed nami 30 dni konsultacji, które mogą także wpłynąć na wygląd ostatecznej ustawy. Wprowadzenie systemu zniweluje negatywne oddziaływanie odpadów opakowaniowych objętych jego zakresem na
    środowisko i pozwoli na ponowne wykorzystanie zebranego materiału -
    ocenia Andrzej Grzymała.
    Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko do 2025 r. w Polsce należy zapewnić system selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. Do 2029 r. system musi "odzyskiwać" 90
    proc. opakowań.

    https://www.money.pl/gospodarka/zaplacimy-kaucje-za-plastikowe-butelki-resort-klimatu-ujawnia-projekt-6732621974739680a.html

    ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
    Zbliża się koniec 2023 roku, a systemu żadnego nie ma.

    Luiza61
    2 lata temu
    System nie jest przyjazny dla społeczeństwa! Polska to jednak dziki kraj pełen rządzących bezmyślnych cwaniaków. Każdy zapłaci w sklepie za kaucję, ale nie każdy sklep kaucję odda - to tylko tak w Polsce może być. Najgorsze jest to, że MY Polacy nie mamy na to żadnego wpływu, nie możemy się na to nie-zgodzić. Dlaczego w Niemczech można wrzucać plastik i puszki pod każdym sklepem do automatu a u nas nie? No dlaczego?

    Coś umkło mojej uwadze.

    Przed nami rewolucja w zakupach. Zaczniemy masowo oddawać śmieci do
    sklepów. Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym

    Ustawa o systemie kaucyjnym opakowań została już podpisana przed
    prezydenta. Nowelizacja zakłada, że od stycznia 2025 roku kaucję
    opłacimy już nie tylko za butelki szklane. Ile zapłacimy za zakup jednorazowych butelek? Jak i czy będzie można odzyskać kaucję? Na to
    trzeba się przygotować.

    Kaucja na wszystkie opakowania jednorazowe
    System kaucyjny wprowadza ustawa o zmianie ustawy o gospodarce
    opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.
    Unijna dyrektywa ws. zmniejszenia wpływu niektórych opakowań z tworzyw sztucznych na środowisko nakłada na Polskę obowiązek wdrożenia tego systemu.

    Nowelizacja przewiduje doliczenie kaucji do zakupu:

    jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów,
    szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra,
    metalowych puszek o pojemności do 1 litra.

    Opublikowany w kwietniu 2023 roku projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada, że kaucja ma wynieść 50 gr, choć przepisy mówią także o maksymalnej kwocie 2 zł i nie określają, czy kaucja będzie identyczna
    dla wszystkich opakowań, czy też różna dla butelek i puszek różnej wielkości. Opłacona kaucja ma być zwracana przy zwrocie opakowań w
    sklepie, bez konieczności pokazania paragonu.

    Nowe obowiązki przedsiębiorców

    System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający na rynek
    napoje w opakowaniach. To oni będą powoływać operatora odpowiedzialnego
    za wdrożenie i prowadzenie systemu. Przepisy nie określają jednak liczby takich podmiotów. Możliwe będzie jednak utworzenie dwóch lub więcej systemów kaucyjnych.

    Duże sklepy, których powierzchnia przekracza 200 m2, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni będą
    mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

    Jeśli przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania
    opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową za wprowadzenie na polski rynek produktów w opakowaniach.

    Zwrot kaucji w praktyce. Jak może wyglądać?

    Wejście w życie przepisów na razie niewiele nam jednak mówi. Największej wątpliwości budzi sam system, w którym klient będzie mógł odzyskać opłaconą wcześniej kaucję. Na stole są póki co wszystkie opcje, a więc przede wszystkim:

    zwrot kaucji i butelki za pośrednictwem butelkomatu,
    fizyczne przekazanie pracownikowi sklepu butelki i odbiór gotówki,
    wymiana pustej butelki na pełną.
    Przedsiębiorcy mają czas do połowy 2024 roku na zgłaszanie chęci obsługi systemu kaucyjnego.

    System kaucyjny faworyzuje duże sklepy

    Najciekawsze wydaje się jednak to, że pobieranie kaucji dotyczyć będzie wszystkich sklepów, ale już jej zwrot tylko tych największych.
    Właściciel osiedlowego sklepu będzie zatem zobowiązany do doliczenia
    kaucji do swoich produktów, ale niekoniecznie pozwoli nam ją odzyskać.

    Czy to będzie opłacalne dla małych przedsiębiorców? Czy klienci będą zainteresowani zakupami w sklepach, gdzie z góry zapłacą więcej za
    ulubione produkty? Wiele w tej kwestii wyjaśni 2024 rok, kiedy to
    poznamy pomysły polskich firm na organizację systemu kaucyjnego.

    https://strefabiznesu.pl/przed-nami-rewolucja-w-zakupach-zaczniemy-masowo-oddawac-smieci-do-sklepow-prezydent-podpisal-ustawe-o-systemie-kaucyjnym/ar/c3-17851601

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?Q?Alojzy_G=C4=85ska?=@21:1/5 to All on Sat Oct 7 05:24:46 2023
    Nostradamus napisał(a):

    Przedsiębiorcy stworzą systemy kaucyjne

    W przypadku, jeżeli konsument nie odbierze kaucji na butelkę, to pieniądze te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie systemu kaucyjnego. Sam system zorganizują podmioty wprowadzające na rynek butelki objęte kaucją. Ich obowiązkiem będzie selektywna zbiórka opakowań, odbieranie ich i transport do producenta lub do zakładu przetwarzania.


    Odbiór śmieci już podrożał x3. Napoje słodzone, cena w górę.
    Na horyzoncie pisy z łunijnymi szykują w chj podwyżek.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Nostradamus@21:1/5 to All on Sat Oct 7 14:43:29 2023
    W dniu 07.10.2023 o 14:24, Alojzy Gąska pisze:
    Nostradamus napisał(a):

    Przedsiębiorcy stworzą systemy kaucyjne

    W przypadku, jeżeli konsument nie odbierze kaucji na butelkę, to
    pieniądze te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie systemu kaucyjnego.
    Sam system zorganizują podmioty wprowadzające na rynek butelki objęte
    kaucją. Ich obowiązkiem będzie selektywna zbiórka opakowań, odbieranie >> ich i transport do producenta lub do zakładu przetwarzania.


    Odbiór śmieci już podrożał x3. Napoje słodzone, cena w górę.
    Na horyzoncie pisy z łunijnymi szykują w chj podwyżek.


    Brat_olin wskazał przesłanie Łukaszki, żebyś głosował na łunijnych.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?Q?Alojzy_G=C4=85ska?=@21:1/5 to All on Sat Oct 7 06:04:09 2023
    Nostradamus napisał(a):
    Odbiór śmieci już podrożał x3. Napoje słodzone, cena w górę.
    Na horyzoncie pisy z łunijnymi szykują w chj podwyżek.
    Brat_olin wskazał przesłanie Łukaszki, żebyś głosował na łunijnych.


    Nic się nie zmieniło. Peło bardziej na niemcem i lekko za RU, stąd akceptacja stref wpływów i Donek nie mieszał u Łukaszki.
    Rok 2015, zmiana władzy i PISy zaczęły mieszać u Łukaszenki.
    Teraz zdaje się całkowicie zamknęi granicę z nadzieją na pogorszenie sytuacji na Białorusi i jakie wewnętrzne ruchawki.


    Poczekaj na 01.01.2024 jak pisy przywrócą Vat na art. spożywcze
    i uwolnią całkowiecie cenki w energetyce:)


    cyt. 2023
    Profesor w Szwecji zarabia 69 tys. koron brutto miesięcznie.

    Tak więc mr.Brata_o stać na popieranie kogo chce.
    Myślę że usa mocniej docisną europkę w tym i PL
    i lud w 3 kadencji odwróci się od pisu.


    Jesli chodzi o mnie, pompujem komfe do 20%.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?Q?Alojzy_G=C4=85ska?=@21:1/5 to All on Sat Oct 7 06:45:15 2023
    Poczekaj na 01.01.2024 jak pisy przywrócą Vat na art. spożywcze
    i uwolnią całkowiecie cenki w energetyce:)


    cyt. 2023
    Profesor w Szwecji zarabia 69 tys. koron brutto miesięcznie.

    Tak więc mr.Brata_o stać na popieranie kogo chce.
    Myślę że usa mocniej docisną europkę w tym i PL
    i lud w 3 kadencji odwróci się od pisu.


    Jesli chodzi o mnie, pompujem komfe do 20%.


    I przez całą kadencję Donkoską pialiśmy w te tony:
    PL jest rządzona przez kondominium RU/DE pod "ż" zarządem.

    Koniec końców odsunęli my kondominium, ale pojawiło się
    stronnictwo usa/"ż" :) Jest inaczej, jest drożej:)

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From andal@21:1/5 to All on Sat Oct 7 15:43:30 2023
    On Sat, 7 Oct 2023 06:04:09 -0700 (PDT), Alojzy Gąska wrote:


    cyt. 2023 Profesor w Szwecji zarabia 69 tys. koron brutto miesięcznie.

    socjalizm jest kosztowny

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)