• =?UTF-8?Q?=22Nie_jeste=C5=9Bmy_Polakami=2C_jeste=C5=9Bmy_Kaszubami=21=2

    From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Mon Sep 11 23:39:40 2023
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość został
    a im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From senna@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 01:33:17 2023
    On 9/12/2023 0:39, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0

    A Donald Tusk kim jest?

    .

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From A. Filip@21:1/5 to All on Tue Sep 12 10:01:06 2023
    senna <user@hotmail.com> pisze:
    On 9/12/2023 0:39, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"
    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów
    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno
    nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma
    tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców >> tego miejsca uważa, że polskość została im narzucona. Posłuchajmy
    ich historii.
    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0

    A Donald Tusk kim jest?

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)

    --
    A. Filip
    | Gość jest najpierw jak złoto, potem - jak srebro, w końcu ciąży jak
    | żelazo. (Przysłowie abisyńskie)

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 01:59:17 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)

    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 01:57:29 2023
    On Tuesday, September 12, 2023 at 3:39:42 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0

    Oni mnie niby nie rozumieja ale ja ich rozumiem. A Kaszubem nie jestem.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 02:02:07 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 10:57:31 UTC+2 Russet Bulba napisał(a):
    On Tuesday, September 12, 2023 at 3:39:42 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0
    Oni mnie niby nie rozumieja ale ja ich rozumiem. A Kaszubem nie jestem.

    Piąte przez dziesiąte. Tak jak Czechów czy Ukraińców.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From A. Filip@21:1/5 to All on Tue Sep 12 11:48:48 2023
    "Jakub A. Krzewicki" <patrick.o.hooligan@gmail.com> pisze:
    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)

    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.

    Zacytujesz kto, kiedy i słowo w słowo jak? Czy może zatrzymałeś na GW etapie barwnych opisów/sugestii co ktoś (dawno) miał powiedzieć?
    Jakby nikt, nigdy czegoś takiego/podobnego nie powiedział to ja miałbym kłopoty z wiarą że w RP3 jest wolność słowa naprawdę a nie na niby.

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z 1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]:

    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to
    nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’
    […]
    Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi
    resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały
    ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch
    buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze,
    wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem!
    D. Tusk, Polak rozłamany, „ZNAK” 11-12, 1987, s. 190


    --
    A. Filip
    | Kto ma złota worek, przed tym wszystkie drzwi otworem.
    | (Przysłowie polskie)

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 03:49:04 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 11:49:38 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez
    podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z 1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]:

    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’

    Kiedy widzę, jak polskie władze i duchowni tak w bambuko robili przez dziesięciolecia tych tam Kaszubów, to trudno mi się dziwić. Takie słowa mogłyby równie dobrze wyjść ze stron pana S. - bohatera nin. reportażu, który pił wódkę i niucha
    tabakę wespół w zespół ze swoim rodakiem, byłym premierem RP. Ja jestem w 1/4 Pyrem, w doratku mieszkającym w b. Breslau - a więc elementem z punktu widzenia kongresówkocentrycznej świadomości obecnej władzy elementem prawie tak samo "
    zapadnickim" i niebezpiecznym. Mam porównanie światów, w jakich się wychowali moi przodkowie z wysoko uprzemysłowionego b. zaboru pruskiego (niezamożni, pomimo pochodzenia co najwyżej niższa klasa średnia) a inni przodkowie kresowi, którzy
    autobus (miejski) widzieli po raz pierwszy niedługo przed 2WŚ na wyjeździe do rodziny mieszkającej we Lwowie, a u siebie poruszali się saniami lub furmanką, cudem zaś techniki były u nich gramofon na korbkę i radio na agregat naftowy albo
    akumulator (mowa nie o jakichś gołodupcach, tylko o rodzinie obszarniczo-ziemiańskiej). Wiem zatem, z jaką przepaścią cywilizacyjną mamy do czynienia i to z tej przepaści wyrasta PiS, a nie z górnej półki polskiej, a jednak Kongresówka chce
    zrównać b. zabór pruski w dół, do swojego anachronicznego przednowoczesnego poziomu zamiast się do jego świadomości cywilizacyjnej podnosić. Polska się Niemcom nie ma, uchowaj B-że! podporządkować, ale tak jak "Ż" w wieku XIX i jak Polacy z
    zaboru pruskiego: Niemców kopiować i emulować w tych miejscach, w których tamci przejawiają wyższość nad kulturą rosyjskiej Półpolski.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From a a@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 05:38:08 2023
    On Tuesday, 12 September 2023 at 10:59:19 UTC+2, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)
    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.


    Jeżeli Mimce wydali 5 milionów paszportów dla ludności zamieszkującej Polskę
    i sa to tajne paszporty, których nie wolno im uzywać w Polsce i podczas wyjazdu za granice, muszą byc ukryte w skrytce samochodu, a po przekroczeniu granicy mimieckiej, polski paszport trafia do skrytki, a mimiecki jest okazywany podczas kontroli
    o sa rejony w Polsce, w których 90% ma mimieckie tajne paszporty i było wiadomo, że to była akcja przygotowawcza UE, aby przed akcesją Polski do EU, ogłosic referenda i oderwać Śląsk, Pomorze, Ziemie Poznańską a dalej Mazury,
    aby Polska utraciła osobowośc prawna i stała się w Unii regionem a nie panstwem.

    To nie była żadna tajemnica.

    A że Jarek nie zrobił weryfikacji podwójnych obywatelstw i nie zakazał obcokrajowcom kandydoawania do parlamentu, na stanowiska w administracji, bankowości,
    gdy kandydaci to obcokrajowcy i rep;rezentuja interesy zagranicznych mocodawców,
    to pytac Jarka.

    Ale 5 milionów zamieszkałych Polsce ma zagraniczne paszporty i wykonuje polecenia zagranicznych mocodawców, dzialając na szkode Polski
    i tak jest od 75 i 150 lat

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From A. Filip@21:1/5 to All on Tue Sep 12 14:16:31 2023
    "Jakub A. Krzewicki" <patrick.o.hooligan@gmail.com> pisze:
    wtorek, 12 września 2023 o 11:49:38 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez
    podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z >> 1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]:

    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to
    nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’ […]
    D. Tusk, Polak rozłamany, „ZNAK” 11-12, 1987, s. 190

    Kiedy widzę, jak polskie władze i duchowni tak w bambuko robili przez dziesięciolecia tych tam Kaszubów, to trudno mi się dziwić. […]

    Dziwić może i nie. Nie zapominać ( *z datą* bo to już stare) wypada jak ten pan startuje na premiera Polski a nie premiera Kaszub.

    --
    A. Filip
    | Kłamstwo jest uważane za piękne jedynie u poetów.
    | (Przysłowie arabskie)

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 05:39:29 2023
    On Tuesday, September 12, 2023 at 7:49:07 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 11:49:38 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez
    podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z
    1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]:

    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’
    Kiedy widzę, jak polskie władze i duchowni tak w bambuko robili przez dziesięciolecia tych tam Kaszubów, to trudno mi się dziwić. Takie słowa mogłyby równie dobrze wyjść ze stron pana S. - bohatera nin. reportażu, który pił wódkę i
    niuchał tabakę wespół w zespół ze swoim rodakiem, byłym premierem RP. Ja jestem w 1/4 Pyrem, w doratku mieszkającym w b. Breslau - a więc elementem z punktu widzenia kongresówkocentrycznej świadomości obecnej władzy elementem prawie tak samo
    "zapadnickim" i niebezpiecznym. Mam porównanie światów, w jakich się wychowali moi przodkowie z wysoko uprzemysłowionego b. zaboru pruskiego (niezamożni, pomimo pochodzenia co najwyżej niższa klasa średnia) a inni przodkowie kresowi, którzy
    autobus (miejski) widzieli po raz pierwszy niedługo przed 2WŚ na wyjeździe do rodziny mieszkającej we Lwowie, a u siebie poruszali się saniami lub furmanką, cudem zaś techniki były u nich gramofon na korbkę i radio na agregat naftowy albo
    akumulator (mowa nie o jakichś gołodupcach, tylko o rodzinie obszarniczo-ziemiańskiej). Wiem zatem, z jaką przepaścią cywilizacyjną mamy do czynienia i to z tej przepaści wyrasta PiS, a nie z górnej półki polskiej, a jednak Kongresówka chce
    zrównać b. zabór pruski w dół, do swojego anachronicznego przednowoczesnego poziomu zamiast się do jego świadomości cywilizacyjnej podnosić. Polska się Niemcom nie ma, uchowaj B-że! podporządkować, ale tak jak "Ż" w wieku XIX i jak Polacy z
    zaboru pruskiego: Niemców kopiować i emulować w tych miejscach, w których tamci przejawiają wyższość nad kulturą rosyjskiej Półpolski.

    Tacy naiwni byli ci Kaszubi, ze nie wiedzieli kim sa? Mocno w to watpie a nawet mam pewnosc, iz doskonale wiedzieli. Tak kiedys wybrali a dzisiaj z nowym trendem im sie odmienilo. Ale ich prawo i ich sprawa, tylko po co kreowac sie na ofiary polskiej
    ekspansywnosci w Kanadzie, kiedy bylo sie niegdys najzupelniej biernym i obojetnym w sprawie swojej tozsamosci. Aby to przykryc jako swoje wlasne zaniedbanie?

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 05:48:16 2023
    On Tuesday, September 12, 2023 at 6:02:09 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 10:57:31 UTC+2 Russet Bulba napisał(a):
    On Tuesday, September 12, 2023 at 3:39:42 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0
    Oni mnie niby nie rozumieja ale ja ich rozumiem. A Kaszubem nie jestem.
    Piąte przez dziesiąte. Tak jak Czechów czy Ukraińców.

    To sie zdarza i w stosunku do niektorych rodakow, ktorzy Kaszubami nie sa. A zreszta wciaz aktualne w swiecie, ktory nie doznal masowych migracji. Lecz jak to mowia na Kaszubach - wy Amerykanie macie swoje zasady, a my Kaszubi, swoje.

    Kiedys nie chcialo sie byc Kaszubem ze wzgledu na stygme kulturowego zacofania a nawet i moze powiazania z Niemcami i ich odpowiedzialnoscia za II Wojne Swiatowa. Dzisiaj jest juz nieco inaczej.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 06:25:32 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 14:38:10 UTC+2 a a napisał(a):
    On Tuesday, 12 September 2023 at 10:59:19 UTC+2, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)
    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.
    Jeżeli Mimce wydali 5 milionów paszportów dla ludności zamieszkującej Polskę
    i sa to tajne paszporty, których nie wolno im uzywać w Polsce i podczas wyjazdu za granice, muszą byc ukryte w skrytce samochodu, a po przekroczeniu granicy mimieckiej, polski paszport trafia do skrytki, a mimiecki jest okazywany podczas kontroli
    o sa rejony w Polsce, w których 90% ma mimieckie tajne paszporty i było wiadomo, że to była akcja przygotowawcza UE, aby przed akcesją Polski do EU, ogłosic referenda i oderwać Śląsk, Pomorze, Ziemie Poznańską a dalej Mazury,
    aby Polska utraciła osobowośc prawna i stała się w Unii regionem a nie panstwem.

    To nie była żadna tajemnica.

    A że Jarek nie zrobił weryfikacji podwójnych obywatelstw i nie zakazał obcokrajowcom kandydoawania do parlamentu, na stanowiska w administracji, bankowości,
    gdy kandydaci to obcokrajowcy i rep;rezentuja interesy zagranicznych mocodawców,
    to pytac Jarka.

    Ale 5 milionów zamieszkałych Polsce ma zagraniczne paszporty i wykonuje polecenia zagranicznych mocodawców, dzialając na szkode Polski
    i tak jest od 75 i 150 lat

    "Hupka, Czaja wiecznie żywi?" - Nie wierz czasem...

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 06:33:22 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 14:48:18 UTC+2 Russet Bulba napisał(a):
    On Tuesday, September 12, 2023 at 6:02:09 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 10:57:31 UTC+2 Russet Bulba napisał(a):
    On Tuesday, September 12, 2023 at 3:39:42 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0
    Oni mnie niby nie rozumieja ale ja ich rozumiem. A Kaszubem nie jestem.
    Piąte przez dziesiąte. Tak jak Czechów czy Ukraińców.
    To sie zdarza i w stosunku do niektorych rodakow, ktorzy Kaszubami nie sa. A zreszta wciaz aktualne w swiecie, ktory nie doznal masowych migracji. Lecz jak to mowia na Kaszubach - wy Amerykanie macie swoje zasady, a my Kaszubi, swoje.

    Kiedys nie chcialo sie byc Kaszubem ze wzgledu na stygme kulturowego zacofania a nawet i moze powiazania z Niemcami i ich odpowiedzialnoscia za II Wojne Swiatowa. Dzisiaj jest juz nieco inaczej.

    Przypominam, że w XIX w. językoznawcy uznawali także ukraiński za dialekt polskiego.
    Coś jednak w tej kwestii się zmieniło.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Tue Sep 12 06:53:07 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 14:17:22 UTC+2 A. Filip napisał(a):
    "Jakub A. Krzewicki" <patrick.o...@gmail.com> pisze:
    wtorek, 12 września 2023 o 11:49:38 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez
    podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z
    1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]: >>
    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to
    nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’ […]
    D. Tusk, Polak rozłamany, „ZNAK” 11-12, 1987, s. 190

    Kiedy widzę, jak polskie władze i duchowni tak w bambuko robili przez dziesięciolecia tych tam Kaszubów, to trudno mi się dziwić. […]

    Dziwić może i nie. Nie zapominać ( *z datą* bo to już stare) wypada jak ten pan startuje na premiera Polski a nie premiera Kaszub.

    Nadal pozostaje kwestia, dlaczego zacofani Koroniarze z Kongresówki uważają pozostałych Polaków za mniej polskich. Ja się raczej skłaniam do tezy Piłsudskiego o obwarzanku. Cały ten obwarzanek miotła historii wymiotła równo na stronę
    zachodnią, a Polska na wschód od Konina i Brynicy w takim razie pozostaje nadal nadal tym pustym środkiem. To po jaki huk Pan Poseł Jarosław odwołuje się do tradycji Naczelnika, skoro ów widział miejsce, z którego wyrasta obecna legitymacja PiS-
    u jako - oględnie mówiąc: próżnię? Sporo w tym wszystkim ceremonialnych gestów i tromtadracji, prawdy zasię - jak na lekarstwo. Logiki w tym nie widzę - zero, null, zip, zilch, rei. Co robi XIX-wieczny polityk w w. XXI? Próba "kongresówkizacji"
    publicznej świadomości Narodu Polskiego to IMHO anachroniczne zawracanie kijem Wisły.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From A. Filip@21:1/5 to All on Tue Sep 12 15:52:48 2023
    a a <manta103g@gmail.com> pisze:
    […]
    A że Jarek nie zrobił weryfikacji podwójnych obywatelstw i nie zakazał obcokrajowcom kandydoawania do parlamentu, na stanowiska w
    administracji, bankowości, gdy kandydaci to obcokrajowcy i
    rep;rezentuja interesy zagranicznych mocodawców, to pytac Jarka. […]

    Zakaz kandydowania do Sejmu/Senatu "ciężko+" przejdzie (w UE), obowiązek ujawniania wszystkich posiadanych obywatelstw przez kandydata raczej przejdzie. W przypadku Prezydenta RP3 (Naczelnego Wodza) zakaz posiadania innych obywatelstw raczej przejdzie IMHO.

    Obowiązek *ujawnienie wszystkich posiadanych obywatelstw* pod rygorem natychmiastowej utraty mandaty poselskiego, senatorskiego, stołka w
    rządzie raczej ma szanse przejść. Przy czy standardem powinna należyta staranność w sprawdzeniu ile ma się obywatelstw a nie kupowanie nędznego wykrętu że "mógł nie wiedzieć że ma".

    --
    A. Filip
    | Gość i śmierć przychodzą niespodzianie. (Przysłowie abisyńskie)

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Russet Bulba@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 07:08:10 2023
    On Tuesday, September 12, 2023 at 10:53:09 AM UTC-3, Jakub A. Krzewicki wrote:
    wtorek, 12 września 2023 o 14:17:22 UTC+2 A. Filip napisał(a):
    "Jakub A. Krzewicki" <patrick.o...@gmail.com> pisze:
    wtorek, 12 września 2023 o 11:49:38 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Jak chcesz pamiętać do końca świata co ktoś, kiedyś tam powiedział bez
    podawania kiedy to są warte przypomnienia słowa D. Tuska [Ja podaje że z
    1987 roku wiec może poglądy mu się zmieniły nie tylko te publiczne ]:

    https://www.fronda.pl/a/tych-slow-zapomniec-mu-nie-mozemy-tusk-polskosc-to-nienormalnosc-polska-to-ziemia-brudna-i-biedna,159283.html
    8.03.2021, 10:10 ;
    Tych słów zapomnieć mu nie możemy! Tusk: ,,Polskość to
    nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’ […]
    D. Tusk, Polak rozłamany, „ZNAK” 11-12, 1987, s. 190

    Kiedy widzę, jak polskie władze i duchowni tak w bambuko robili przez dziesięciolecia tych tam Kaszubów, to trudno mi się dziwić. […]

    Dziwić może i nie. Nie zapominać ( *z datą* bo to już stare) wypada jak
    ten pan startuje na premiera Polski a nie premiera Kaszub.
    Nadal pozostaje kwestia, dlaczego zacofani Koroniarze z Kongresówki uważają pozostałych Polaków za mniej polskich. Ja się raczej skłaniam do tezy Piłsudskiego o obwarzanku. Cały ten obwarzanek miotła historii wymiotła równo na stronę
    zachodnią, a Polska na wschód od Konina i Brynicy w takim razie pozostaje nadal nadal tym pustym środkiem. To po jaki huk Pan Poseł Jarosław odwołuje się do tradycji Naczelnika, skoro ów widział miejsce, z którego wyrasta obecna legitymacja PiS-
    u jako - oględnie mówiąc: próżnię? Sporo w tym wszystkim ceremonialnych gestów i tromtadracji, prawdy zasię - jak na lekarstwo. Logiki w tym nie widzę - zero, null, zip, zilch, rei. Co robi XIX-wieczny polityk w w. XXI? Próba "kongresówkizacji"
    publicznej świadomości Narodu Polskiego to IMHO anachroniczne zawracanie kijem Wisły.

    No ale sprawa o Kaszubach w Kanadzie i ich prawdziwej tozsamosci etnicznej. Mieli ja, utracili, odzyskali? Ksiadz im z ambony ukradl, bo przeciez nie polska administracja. Czy tez podazaja za wspolczesnymi trendami czynienia sie ofiara kogos, bo to niby
    nobilituje tak bardzo a kiedys bylo przyczyna wstydu? Swoja droga kolezanka zony, Polka, uczy na Kaszubach haftu kaszubskiego, ktorego lokalni zapomnieli a znajomy Niemiec w Nowej Szkocji uczy lokalnych Mikmakow jak oryginalnie budowac canoe z kory
    brzozowej, bo zapomnieli. Te generacyjne traumy wszedzie, panie.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From andal@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 16:11:54 2023
    On Tue, 12 Sep 2023 01:59:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)

    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From andal@21:1/5 to andal on Tue Sep 12 16:13:55 2023
    On Tue, 12 Sep 2023 16:11:54 -0000 (UTC), andal wrote:

    On Tue, 12 Sep 2023 01:59:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 10:01:08 UTC+2 A. Filip napisał(a):

    Kiedy? [Na którym etapie politycznej kariery?]
    Polityk zmiennym jest niczym prawda etapu :-)

    I dla kogo?
    Są tacy, co dopatrują się do dziś, jakoby Kaszubi, Ślązacy, Górale, >> Mazurzy etc., bah! Pyry nawet - byli ukrytą opcją niemiecką.

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    ps.

    ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?B?WmV4b27wn4e18J+HsQ==?=@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Tue Sep 12 14:25:41 2023
    On 9/12/2023 0:39, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0

    Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego
    14 tysięcy osób zdeklarowało, jako pierwszą narodowość kaszubską
    Oraz 162 tys. zadeklarowało narodowość Kaszubską, jako drugą (Polską, jako pierwszą)
    https://tvn24.pl/premium/slazacy-i-kaszubi-w-narodowym-spisie-powszechnym-2021-spadki-liczebnosci-mniejszosci-regionalnych-6897837

    .

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From a a@21:1/5 to All on Tue Sep 12 15:39:37 2023
    On Tuesday, 12 September 2023 at 22:25:43 UTC+2, Zexon🇵🇱 wrote:
    On 9/12/2023 0:39, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0
    Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego
    14 tysięcy osób zdeklarowało, jako pierwszą narodowość kaszubską
    Oraz 162 tys. zadeklarowało narodowość Kaszubską, jako drugą (Polską, jako pierwszą)
    https://tvn24.pl/premium/slazacy-i-kaszubi-w-narodowym-spisie-powszechnym-2021-spadki-liczebnosci-mniejszosci-regionalnych-6897837

    .
    Deklaracje nie mają znaczenia.

    Ważne jest ilu uznało giermańca za swojego pana i aplikowalo o mimiecki paszport i go dostało i ukrywa w domu w schowku,
    na dzień referendum o oderwaniu Pomorza,. Sląska, Ziemi Poznanskiej, Mazur od Polski

    Jarek powinien to zbadac, bo inaczej żadne wybory nie mają sensiu, gdy 5 milionów glosujących to ukryci Giermancy
    i wybierają swoich ziomali do parlamentu

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Wed Sep 13 10:27:17 2023
    wtorek, 12 września 2023 o 18:11:56 UTC+2 andal napisał(a):

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    Ustaliliśmy, że Kaszubem.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Wed Sep 13 10:31:51 2023
    środa, 13 września 2023 o 00:39:39 UTC+2 a a napisał(a):
    On Tuesday, 12 September 2023 at 22:25:43 UTC+2, Zexon🇵🇱 wrote:
    On 9/12/2023 0:39, Jakub A. Krzewicki wrote:
    "Nie jesteśmy Polakami, jesteśmy Kaszubami!"

    Planeta Abstrakcja
    481 tys. subskrybentów

    103 937 wyświetleń 9 wrz 2023
    W kanadyjskiej prowincji Ontario znajduje się miejscowość Wilno nazywana "pierwszą polską osadą w Kanadzie". Od kilkunastu lat ma tam miejsce renesans tożsamości kaszubskiej. Spora część mieszkańców tego miejsca uważa, że polskość
    została im narzucona. Posłuchajmy ich historii.

    https://youtu.be/Qwm37EJmRC0
    Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego
    14 tysięcy osób zdeklarowało, jako pierwszą narodowość kaszubską Oraz 162 tys. zadeklarowało narodowość Kaszubską, jako drugą (Polską, jako pierwszą)
    https://tvn24.pl/premium/slazacy-i-kaszubi-w-narodowym-spisie-powszechnym-2021-spadki-liczebnosci-mniejszosci-regionalnych-6897837

    .
    Deklaracje nie mają znaczenia.

    Ważne jest ilu uznało giermańca za swojego pana i aplikowalo o mimiecki paszport i go dostało i ukrywa w domu w schowku,
    na dzień referendum o oderwaniu Pomorza,. Sląska, Ziemi Poznanskiej, Mazur od Polski

    Jarek powinien to zbadac, bo inaczej żadne wybory nie mają sensiu, gdy 5 milionów glosujących to ukryci Giermancy
    i wybierają swoich ziomali do parlamentu

    Może 5 milionów, ale drugie tyle nie jest, a też uważa, że kongresówka to szmelc

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From andal@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Wed Sep 13 17:34:26 2023
    On Wed, 13 Sep 2023 10:27:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 18:11:56 UTC+2 andal napisał(a):

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    Ustaliliśmy, że Kaszubem.

    ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Wed Sep 13 14:08:55 2023
    środa, 13 września 2023 o 19:34:28 UTC+2 andal napisał(a):
    On Wed, 13 Sep 2023 10:27:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 18:11:56 UTC+2 andal napisał(a):

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    Ustaliliśmy, że Kaszubem.
    ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’

    Pamiętaj, że rząd londyński kazał przyjmować Polakom na terenach wcielonych do Rzeszy niemieckie paszporty.
    Sporo się nie posłuchało, w rodzinie też nie chcieli, bo tych co przyjęli - wysyłano często-gęsto na Ost-Dront.
    Mąż siostry Dziadka przyjął, miał chwilowe szczęście, że go wysłali do Francji, ale tam złapał wstydliwą chorobę chorobę biorącą nazwę od tego kraju i z powodu złego leczenia zmarł wkrótce po powrocie.
    Po wojnie w PRyL-u sporo ludzi robiło się z kolei Volkswagendeutschami, żeby mieć możliwość dania dyla od władzy komusznej i zarobku w twardej walucie, a nie w bezwartościowych biletach NBP. Ci ludzie zobaczyli jak jest na Zachodzie i chcieli (w
    aściwie to nadal chcą) coby było u nas tak samo, jak tam jeszcze fafnaście lat temu, kiedy się trzymał. To teraz mają za to płacić szykanami ze strony rządu?

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Hreczecha@21:1/5 to Jakub A. Krzewicki on Wed Sep 13 16:38:01 2023
    On Wednesday, September 13, 2023 at 4:08:56 PM UTC-5, Jakub A. Krzewicki wrote:
    środa, 13 września 2023 o 19:34:28 UTC+2 andal napisał(a):
    On Wed, 13 Sep 2023 10:27:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 18:11:56 UTC+2 andal napisał(a):

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    Ustaliliśmy, że Kaszubem.
    ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’
    Pamiętaj, że rząd londyński kazał przyjmować Polakom na terenach wcielonych do Rzeszy niemieckie paszporty.
    Sporo się nie posłuchało, w rodzinie też nie chcieli, bo tych co przyjęli - wysyłano często-gęsto na Ost-Dront.
    Mąż siostry Dziadka przyjął, miał chwilowe szczęście, że go wysłali do Francji, ale tam złapał wstydliwą chorobę chorobę biorącą nazwę od tego kraju i z powodu złego leczenia zmarł wkrótce po powrocie.
    Po wojnie w PRyL-u sporo ludzi robiło się z kolei Volkswagendeutschami, żeby mieć możliwość dania dyla od władzy komusznej i zarobku w twardej walucie, a nie w bezwartościowych biletach NBP. Ci ludzie zobaczyli jak jest na Zachodzie i chcieli (
    właściwie to nadal chcą) coby było u nas tak samo, jak tam jeszcze fafnaście lat temu, kiedy się trzymał. To teraz mają za to płacić szykanami ze strony rządu?

    Sowiecki kawal z lat 70-tych. Sposrod 2 milionow sowieckich Zydow, ok 8 milionow chcde natychmiast wyjechac.

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From andal@21:1/5 to Hreczecha on Thu Sep 14 00:38:19 2023
    On Wed, 13 Sep 2023 16:38:01 -0700 (PDT), Hreczecha wrote:

    On Wednesday, September 13, 2023 at 4:08:56 PM UTC-5, Jakub A. Krzewicki wrote:
    środa, 13 września 2023 o 19:34:28 UTC+2 andal napisał(a):
    On Wed, 13 Sep 2023 10:27:17 -0700 (PDT), Jakub A. Krzewicki wrote:

    wtorek, 12 września 2023 o 18:11:56 UTC+2 andal napisał(a):

    nie osmieszaj sie, Tusk dal dowody kim jest

    Ustaliliśmy, że Kaszubem.
    ,,Polskość to nienormalność. Polska to ziemia brudna i biedna’’
    Pamiętaj, że rząd londyński kazał przyjmować Polakom na terenach
    wcielonych do Rzeszy niemieckie paszporty.
    Sporo się nie posłuchało, w rodzinie też nie chcieli, bo tych co
    przyjęli - wysyłano często-gęsto na Ost-Dront.
    Mąż siostry Dziadka przyjął, miał chwilowe szczęście, że go wysłali do
    Francji, ale tam złapał wstydliwą chorobę chorobę biorącą nazwę od tego
    kraju i z powodu złego leczenia zmarł wkrótce po powrocie.
    Po wojnie w PRyL-u sporo ludzi robiło się z kolei Volkswagendeutschami,
    żeby mieć możliwość dania dyla od władzy komusznej i zarobku w twardej >> walucie, a nie w bezwartościowych biletach NBP. Ci ludzie zobaczyli jak
    jest na Zachodzie i chcieli (właściwie to nadal chcą) coby było u nas
    tak samo, jak tam jeszcze fafnaście lat temu, kiedy się trzymał. To
    teraz mają za to płacić szykanami ze strony rządu?

    Sowiecki kawal z lat 70-tych. Sposrod 2 milionow sowieckich Zydow, ok 8 milionow chcde natychmiast wyjechac.

    podobnie bylo w Polsce, ale smutne ze tylko im bylo wolno wyjezdzac

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)