• =?UTF-8?Q?=22To_by=C5=82o_oczywiste=22=2E=2E=2E_ostatnio_znalezione_=28

    From Jakub A. Krzewicki@21:1/5 to All on Sun Aug 27 19:01:34 2023
    Po miesiącach negocjacji, uczony talmudysta z Odessy w końcu otrzymuje pozwolenie od władz carskich na wizytę w Moskwie.
    Wsiada do pociągu i znajduje wolne miejsce. Na następnym przystanku wsiada młody mężczyzna i siada obok niego. Uczony patrzy na młodego człowieka i myśli: Nie wygląda on mi na chłopa, więc jeśli nie jest chłopem, to prawdopodobnie jest z tej
    dzielnicy. Jeśli pochodzi z tej dzielnicy, to musi być Żydem, bo w końcu jest to dzielnica żydowska.
    Z drugiej strony jednak, skoro to Żyd, to dokąd może on jechać? Jestem jedynym Żydem w naszym okręgu, który dostał bumagę na podróż do Moskwy.
    Ale... zaraz zaraz! Tuż za Moskwą znajduje się mała wioska o nazwie Samvet, a Żydzi nie potrzebują specjalnej przepustki, aby się tam udać. Czemuż jednak miałby podróżować do Samvet? Z pewnością z zamiarem odwiedzenia jednej z tamtejszych
    rodzin żydowskich. Ile jednak żydowskich rodzin jest w Samvet? Aha, tylko dwie: Bernsteinów i Steinbergów. Bernsteinowie to jednak okropna rodzina; skoro tak, zatem taki przystojniak jak on jedzie pewnikiem do Steinbergów.
    Ale z jakiej przyczyny udaje się do Steinbergów w Samvet? Steinbergowie mają tylko córki, w tym dwie, być może więc jest ich zięciem. Jeśli zaś tak, to którą z córek poślubił? Mówi się, że Sara Steinberg wyszła za mąż za miłego
    prawnika z Budapesztu, a Estera za biznesmena z Żytomierza, toteż ani chybi jest to mąż Sary. Co oznacza, że o ile się nie mylę, nazywał się Alexander Cohen.
    Lecz jeśli pochodzi z Budapesztu - to przy całym tamtejszym antysemityzmie, nazwisko to musiał zmienić.
    Jaki jest węgierski odpowiednik Cohena? - Kovacs. Skoro jednak pozwolili mu na zmianę nazwiska, to musi cieszyć się specjalnym statusem, żeby takowa była możliwa. Co to może znaczyć? Ano obronił co najmniej doktorat na uniwersytecie. Nic poniż
    ej nie wystarczy.
    W tym momencie talmudysta odwraca się do młodego mężczyzny z prośbą: "Przepraszam. Czy nie przeszkadza panu, że otworzę okno, Dr. Kovacs?".
    "Nie ma sprawy" - odpowiedział zaskoczony współpasażer. "Ale skąd zna Pan moje imię?"
    "Ech", odpowiada talmudysta, "To było oczywiste".

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)