• Per: Ch'ka jemi dhe ch'ka kemi?

  From y.m@gmx.com@21:1/5 to All on Fri Dec 29 19:05:53 2017
  XPost: alt.shqip, shqip.politike

  Me, 17 Tetor 2010 17:13:13 +0200, Soc.Culture.Albanian@GMX.Com shkroi:


  Albin Kurti / Prishtinė | 17/10/2010

  Pamundėsia, me tė cilėn janė tė rrethuar qytetarėt e Kosovės nė >pėrditshmėrinė e tyre, prej lart interpretohet si paaftėsi e
  pėrgjithshme e shoqėrisė. Nė anėn tjetėr, paaftėsia e politikanėve tė
  Kosovės qė ėshtė tipar i pėrgjithshėm i tyre, interpretohet nga vetė
  ata si pamundėsi e pushtetit tė kufizuar qė kanė. Kėshtu ėshtė kur
  plagės i shtohet fyerja.
  Njerėzit janė tė varfėr e tė papunė jo pse kėshtu ka thėnė Zoti apo
  pse kėshtu i ka kushtėzuar natyra. As pse ata kanė ndonjė kulturė
  inferiore a deficiencė kulturore qė doemos i lė tė prapambetur.
  Njerėzit janė tė varfėr e tė papunė sepse janė bėrė tė varfėr e tė
  papunė. Politikat e mbrapshta qeveritare dhe sistemi i padrejtė >socio-ekonomik i varfėron e i nxjerr njerėzit nga puna.
  Nė Kosovė vijon tė jetė nė modė citimi i asaj thėnies sė famshme pėr
  atė se si chdo popull e ka atė qeveri qė e meriton. Aq e pėrhapur
  ėshtė kjo thėnie saqė askush tashmė nuk e di qė autori i saj ėshtė
  Joseph De Maistre. Mirėpo, ka njė thėnie tė njė francezi tjetėr, tė
  kundėrt pėr nga domethėnia, e tė cilėn nuk e kam dėgjuar ta ketė
  cituar kush te ne. Jean-Jacques Rousseau ka shkruar diku se chdo
  qeveri e ka atė popull qė e krijon.
  Mė parė sesa gjurmimin e tė vėrtetės sonė pėrmes kėtyre dy thėnieve,
  duhet parė tė vėrtetėn brenda vetė kėtyre dy thėnieve, pėrkatėsisht
  motivet dhe pasojat e dy parafrazimeve tė mėsipėrme. Me fjalė tė
  tjera, le t'i trajtojmė De Maistrein dhe Rousseaunė si dy kriminelė.
  Joseph De Maistre, filozof e diplomat i fundit tė shekullit XVIII dhe >fillimit tė atij XIX, senator dhe i biri i kryetarit tė Senatit, ka
  qenė kundėr revolucionit borgjez francez qė pėrmbysi absolutizmin
  monarkik dhe rendin feudal. Ai deri nė fund tė jetės sė tij pėrmes
  shkrimeve, fjalimeve e punimeve ka kėrkuar kthimin e monarkisė dhe tė >autoritarizmit dhe dominimin e Papatit. Nė anėn tjetėr, Jean-Jacques >Rousseau, filozof dhe shkrimtar i shekullit XVIII, me kritikėn e tij
  ndaj pabarazisė dhe afirmimin e asaj qė e quante vullnet i
  pėrgjithshėm, e inspiroi revolucionin e vitit 1789 i cili do ta
  ndryshojė pėrgjithmonė Francėn dhe Evropėn. Qė prej atėherė, chdokush
  qė ėshtė pėrpjekur tė kuptojė teoritė politike a sociologjike, shtetin
  a historinė, e ka pasur tė pamundur ta evitojė Rousseaunė.
  Tė dy thėniet gjithsesi janė thellėsisht politike dhe krejtėsisht tė >kundėrta. Joseph De Maistre, duke thėnė qė chdo popull e ka qeverinė
  qė e meriton, bėnte pėrgjegjės popullin dhe shfajėsonte qeverinė. >Jean-Jacques Rousseau, duke thėnė qė chdo qeveri e ka popullin qė e
  krijon, fajėsonte pikėrisht qeverinė. I pari, pėrpiqej ta
  racionalizonte realitetin; i dyti, inkurajonte realizimin e
  racionales. I pari, kėrkonte pranimin e qeverisė (nga populli); i dyti >kėrkonte pranimin e popullit (nga qeveria). I pari i frikėsohej tė
  resė qė mund tė vijė; i dyti frikėsohej se e vjetra mund tė mos
  shkojė.
  Por, le ta ndėrpresim gjithė kėtė shtjellim. Pra, kemi (aso qeverie)
  ashtu sich jemi (si popull), apo jemi (si popull) ashtu sich kemi
  (qeverinė)? Pėrgjigja e denjė pėr kėtė pyetje ėshtė vechse njė pyetje
  tjetėr: a duam ndryshime?
  Nuk ėshtė e mundshme edhe tė mos pajtohesh me qeverisjen e korruptuar,
  edhe tė mendosh se e kemi atė qeveri tė cilėn e meritojmė. Ose nisesh
  nga racionalizimi i padrejtėsisė dhe pėrfundon nė inferioritet
  skllavėrues, ose - dhe kėshtu duhet - nisesh nga mospranimi i
  realitetit tė padrejtė dhe... nisesh, pėr ndryshimet qė i do.
  ALT.SHQIP
  Forumi alternativ shqiptar
  http://groups.google.com/group/alt.shqip

  Ta rilexojmė!

  --- SoupGate-Win32 v1.05
  * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)