• =?UTF-8?Q?Yeniden_y=C3=BCkleme_yapmadan_sistemi_d=C3=BCzeltmek?=

From Engin Yilmaz@21:1/5 to All on Wed Dec 2 22:40:03 2015
    --94eb2c0874e6bbb4230525f105a4
    Content-Type: text/plain; charset=UTF-8
    Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Merhaba, son zamanlarda debian 8 testingim yalnızca system v çekirdek ile açılabiliyor bunun yanısıra synaptic ile birşeyler yüklerken de sıkıntı
    yaşıyorum ve en kötüsü sitem güncellemeden önce debian 7 stable'a göre oldukça yavaş çalışıyor. Windowstaki gibi çalışan sistem içerisinden format
    atmadan yeniden kurulum yapmak mümkün oluyor mu, ya da linuxun sistemi
    eskisi gibi hızlandırmak için kendine has bir yöntem var mı?

Başlıca sorunlarımdan bir kaçı da sistem askıya alamıyor her seferinde sistemi kapatıp açmak zorunda kalıyorum, XFCE4 te yan tarafta çok çirkin bir araç çubuğu belirdi kurtulamıyorum, kablosuz ağ yöneticisi kayboldu wicd kullanmak zorunda kaldım.

--94eb2c0874e6bbb4230525f105a4
    Content-Type: text/html; charset=UTF-8

<div dir="ltr">Merhaba, son zamanlarda debian 8 testingim yalnızca system v çekirdek ile açılabiliyor bunun yanısıra synaptic ile birşeyler yüklerken de sıkıntı yaşıyorum ve en kötüsü sitem güncellemeden önce debian 7 stable&#39;a göre
    oldukça yavaş çalışıyor. Windowstaki gibi çalışan sistem içerisinden format atmadan yeniden kurulum yapmak mümkün oluyor mu, ya da linuxun sistemi eskisi gibi hızlandırmak için kendine has bir yöntem var mı?<div><br></div><div>Başlıca
    sorunlarımdan bir kaçı da sistem askıya alamıyor her seferinde sistemi kapatıp açmak zorunda kalıyorum, XFCE4 te yan tarafta çok çirkin bir araç çubuğu belirdi kurtulamıyorum, kablosuz ağ yöneticisi kayboldu wicd kullanmak zorunda kaldım.
    </div></div>

--94eb2c0874e6bbb4230525f105a4--

--- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From =?UTF-8?Q?Zekeriya_Aky=C4=B1ld=C4=B@21:1/5 to All on Thu Dec 3 09:30:01 2015
    --001a114505fe6f6e060525fa251e

Selam,

Sisemin uyutulamaması, beklemeye alamaması genelde RAM / SWAP alanı ile ilgilidir. SWAP alanınızın en az RAM miktarı kadar olması gerekir ki sistem
    uyuyabilmek için RAM 'deki bilgilere SWAP alanına aktarabilsin. Bu yüzden kendi makinemede swap alanını Ram miktarı + 128MB kadar yapmaktayım.

Paket bağımlılıklarını kontrol edip sorun varsa çözsen iyi olabilir. Aşağıdaki komutlar işine yarayacaktır: Bu komutların ne işe yaradığını
    bilmiyorsan uygulamanı tavsiye etmem. Eğer hata verirse verdiği hatalarıda gidermen gerekir.

apt-get update
    apt-get clean
    apt-get -autoremove
    apt-get update & upgrade
    dpkg --configure -a

Araç çubuğu için birşey söyleyemem ne yazıkki, wlan yöneticisi içinde sistemden kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.

İyi çalışmalar.

2015-12-02 23:33 GMT+02:00 Engin Yilmaz <engnyy@gmail.com>:

Merhaba, son zamanlarda debian 8 testingim yalnızca system v çekirdek ile açılabiliyor bunun yanısıra synaptic ile birşeyler yüklerken de sıkıntı
    yaşıyorum ve en kötüsü sitem güncellemeden önce debian 7 stable'a göre
    oldukça yavaş çalışıyor. Windowstaki gibi çalışan sistem içerisinden format
    atmadan yeniden kurulum yapmak mümkün oluyor mu, ya da linuxun sistemi eskisi gibi hızlandırmak için kendine has bir yöntem var mı?

Başlıca sorunlarımdan bir kaçı da sistem askıya alamıyor her seferinde sistemi kapatıp açmak zorunda kalıyorum, XFCE4 te yan tarafta çok çirkin bir araç çubuğu belirdi kurtulamıyorum, kablosuz ağ yöneticisi kayboldu wicd kullanmak zorunda kaldım.

--
    Zekeriya Akyildiz
    +90 541 331 87 55

--001a114505fe6f6e060525fa251e

<div dir="ltr">Selam,<div><br><div>Sisemin uyutulamaması, beklemeye alamaması genelde RAM / SWAP alanı ile ilgilidir. SWAP alanınızın en az RAM miktarı kadar olması gerekir ki sistem uyuyabilmek için RAM &#39;deki bilgilere SWAP alanına
    aktarabilsin. Bu yüzden kendi makinemede swap alanını Ram miktarı + 128MB kadar yapmaktayım.</div></div><div><br></div><div>Paket bağımlılıklarını kontrol edip sorun varsa çözsen iyi olabilir. Aşağıdaki komutlar işine yarayacaktır: Bu
    komutların ne işe yaradığını bilmiyorsan uygulamanı tavsiye etmem. Eğer hata verirse verdiği hatalarıda gidermen gerekir.</div><div><br></div><div>apt-get update</div><div>apt-get clean</div><div>apt-get -autoremove</div><div>apt-get update &
    amp; upgrade</div><div>dpkg --configure -a</div><div><br></div><div>Araç çu
  • From Engin Yilmaz@21:1/5 to All on Mon Dec 7 21:30:01 2015
    --001a114fb050a54187052654a795

Merhaba, ilginize teşekkür ederim ancak geç cevap verdiğim için üzgünüm.
    Sorunu temiz debian 8 testing kurulumu yaparak çözdüm.

3 Aralık 2015 10:26 tarihinde Zekeriya Akyıldız <zekeriya.akyildiz@gmail.com
    yazdı:

Selam,

Sisemin uyutulamaması, beklemeye alamaması genelde RAM / SWAP alanı ile ilgilidir. SWAP alanınızın en az RAM miktarı kadar olması gerekir ki sistem
    uyuyabilmek için RAM 'deki bilgilere SWAP alanına aktarabilsin. Bu yüzden kendi makinemede swap alanını Ram miktarı + 128MB kadar yapmaktayım.

Paket bağımlılıklarını kontrol edip sorun varsa çözsen iyi olabilir. Aşağıdaki komutlar işine yarayacaktır: Bu komutların ne işe yaradığını
    bilmiyorsan uygulamanı tavsiye etmem. Eğer hata verirse verdiği hatalarıda
    gidermen gerekir.

apt-get update
    apt-get clean
    apt-get -autoremove
    apt-get update & upgrade
    dpkg --configure -a

Araç çubuğu için birşey söyleyemem ne yazıkki, wlan yöneticisi içinde
    sistemden kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.

İyi çalışmalar.

2015-12-02 23:33 GMT+02:00 Engin Yilmaz <engnyy@gmail.com>:

Merhaba, son zamanlarda debian 8 testingim yalnızca system v çekirdek ile >> açılabiliyor bunun yanısıra synaptic ile birşeyler yüklerken de sıkıntı
    yaşıyorum ve en kötüsü sitem güncellemeden önce debian 7 stable'a göre
    oldukça yavaş çalışıyor. Windowstaki gibi çalışan sistem içerisinden format
    atmadan yeniden kurulum yapmak mümkün oluyor mu, ya da linuxun sistemi
    eskisi gibi hızlandırmak için kendine has bir yöntem var mı?

Başlıca sorunlarımdan bir kaçı da sistem askıya alamıyor her seferinde
    sistemi kapatıp açmak zorunda kalıyorum, XFCE4 te yan tarafta çok çirkin
    bir araç çubuğu belirdi kurtulamıyorum, kablosuz ağ yöneticisi kayboldu
    wicd kullanmak zorunda kaldım.

--
    Zekeriya Akyildiz
    +90 541 331 87 55

--001a114fb050a54187052654a795

<div dir="ltr">Merhaba, ilginize teşekkür ederim ancak geç cevap verdiğim için üzgünüm. Sorunu temiz debian 8 testing kurulumu yaparak çözdüm.</div><div class="gmail_extra"><br><div class="gmail_quote">3 Aralık 2015 10:26 tarihinde Zekeriya
    Akyıldız <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:zekeriya.akyildiz@gmail.com" target="_blank">zekeriya.akyildiz@gmail.com</a>&gt;</span> yazdı:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex"><div
    dir="ltr">Selam,<div><br><div>Sisemin uyutulamaması, beklemeye alamaması genelde RAM / SWAP alanı ile ilgilidir. SWAP alanınızın en az RAM miktarı kadar olması gerekir ki sistem uyuyabilmek için RAM &#39;deki bilgilere SWAP alanına aktarabilsin.
    Bu yüzden kendi makinemede swap alanını Ram miktarı + 128MB kadar yapmaktayım.</div></div><div><br></div><div>Paket bağımlılıklarını kontrol edip sorun varsa çözsen iyi olabilir. Aşağıdaki komutlar işine yarayacaktır: Bu komutların ne
    işe yaradığını bilmiyorsan uygulamanı tavsiye etmem. Eğer hata verirse verdiği hatalarıda gidermen gerekir.</div><div><br></div><div>apt-get update</div><div>apt-get clean</div><div>apt-get -autoremove</div><div>apt-get update &amp; upgrade</div>
    <div>dpkg --configure -a</div><div><br></div><div>Araç çubuğu için birşey söyleyemem ne yazıkki, wlan yöneticisi içinde sistemden kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.</div><div><br></div><div>İyi çalışmalar.</div></div><div class="
    gmail_extra"><span class=""><br><div class="gmail_quote">2015-12-02 23:33 GMT+02:00 Engin Yilmaz <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:engnyy@gmail.com" target="_blank">engnyy@gmail.com</a>&gt;</span>:<br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0
    .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex"><div dir="ltr">Merhaba, son zamanlarda debian 8 testingim yalnızca system v çekirdek ile açılabiliyor bunun yanısıra synaptic ile birşeyler yüklerken de sıkıntı yaşıyorum ve en kötüsü
    sitem güncellemeden önce debian 7 stable&#39;a göre oldukça yavaş çalışıyor. Windowstaki gibi çalışan sistem içerisinden format atmadan yeniden kurulum yapmak mümkün oluyor mu, ya da linuxun sistemi eskisi gibi hızlandırmak için kendine
    has bir yöntem var mı?<div><br></div><div>BaÅŸlıca sorunlarımdan bir kaçı da sistem askıya alamıyor her seferinde sistemi kapatıp açmak zorunda kalıyorum, XFCE4 te yan tarafta çok çirkin bir araç çubuÄŸu belirdi kurtulamıyorum, kablosuz aÄ
    Ÿ yöneticisi kayboldu wicd kullanmak zorunda kaldım.</div></div> </blockquote></div><br><br clear="all"><div><br></div></span><span class="HOEnZb"><font color="#888888">-- <br><div><div dir="ltr"><div>Zekeriya Akyildiz</div><div><a href="tel:%2B90%20541%20331%2087%2055" value="+905413318755" target="_blank">+90 541
    331 87 55</a></div><div>skype: zekeriyaakyildiz</div><div><br></div></div></div>
    </font></span></div>
    </blockquote></div><br></div>

--001a114fb050a54187052654a795--

--- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)