• Grub komut satirindan boot

From Engin Yilmaz@21:1/5 to All on Sat Nov 28 15:40:01 2015
    --001a1141c10ca5c4fb05259ac2a5
    Content-Type: text/plain; charset=UTF-8

Merhaba /boot/grub/grub.cfg dosyasini elle duzenlemis bulundum ve simdi
    grub> komut satirindan boot edemiyorum. Debian 8 testing kullaniyorum.
    Komut satirindan sirasiyla girmem komutlari buraya yazar misiniz.

--001a1141c10ca5c4fb05259ac2a5
    Content-Type: text/html; charset=UTF-8

<p dir="ltr">Merhaba /boot/grub/grub.cfg dosyasini elle duzenlemis bulundum ve simdi grub&gt; komut satirindan boot edemiyorum. Debian 8 testing kullaniyorum. Komut satirindan sirasiyla girmem komutlari buraya yazar misiniz.</p>

--001a1141c10ca5c4fb05259ac2a5--

--- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)
  • From Engin Yilmaz@21:1/5 to All on Mon Nov 30 09:50:01 2015
    --94eb2c0686fc8d0c620525be0035
    Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Bilgi icin tesekkur ederim iyi calismalar.
    29 Kas 2015 19:54 tarihinde Cem ÜNAL <cemunal@linuxmail.org> yazdı:

Önemli değil; fakat şu anda grub.cfg dosyanız güncel değil; varsa yedeği
    ile değiştirmeniz ya da "sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg"
    komutu ile baştan oluşturmanız gerekmektedir. Yardımcı olduğuma sevindim.

Cem ÜNAL

*Sent:* Sunday, November 29, 2015 at 5:41 PM
    *From:* "Engin Yilmaz" <engnyy@gmail.com>
    *To:* debian-user-turkish@lists.debian.org
    *Subject:* Re: Grub komut satirindan boot

Tesekkur ederim bu isin uzmanisiniz. Yontem 2 ile cozdum calisiyor simdi
    29 Kas 2015 19:11 tarihinde Cem ÜNAL <cemunal@linuxmail.org> yazdı:

Öncelikle imkanınız var ise bir canlı CD ile kurulu sisteminize chroot >> yöntemi erişip grub yapılandırma dosyasını yeniden oluşturmanız daha basit
    gibi görünüyor. Ama imkanınızın olmadığını da varsayarak sizin istediğiniz
    şekilde de sisteminizi nasıl önyüklenebilir hale getirebileceğinizi *elimden
    geldiğince anlatmaya çalışacağım.*

*1 - ) chroot yöntemi ile:*

Canlı CD ile bilgisayarınızı açtıktan sonra herhangi bir terminal
    emülatörünü açınız ve Debian kurulu olan disk bölümünüzün adının ne
    olduğundan "fdisk -l" gibi bir komut ile emin olun.
    Daha sonra bu disk bölümünü bağlayacağınız bir dizin oluşturun: "mkdir
    /mnt/debian"
    Debian kurulu olan disk bölümünü bu dizine bağlayın: "mount /dev/sdXY >> /mnt/debian" ( Burada XY, sizin de bildiğiniz gibi Debian kurulu olan
    diskinizi ve bölüm numarasını temsil etmektedir. )
    Bu dizine geçiş yapın: "cd /mnt/debian" ve sırası ile proc , sys ve dev >> gibi gereksinimleri bağlayınız:
    "mount -t proc none proc"
    "mount --rbind /sys sys"
    "mount --rbind /dev dev"
    Daha sonrasında ise chroot işlemini gerçekleştirin:
    "env -i HOME=/root TERM=$TERM chroot . bash -l"
    Komut satırına düştüğünüze göre grub'da kurulum ile ilgili bir sıkıntı
    olmadığını kabul edip sadece yapılandırma komutunu yazıyorum:
    "grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg"
    Bu komut ile grub.cfg dosyanız otomatik olarak oluşturulacaktır.
    Daha sonrasında "cd && umount -lR debian" komutunu verin ve sisteminizi
    yeniden başlatın.

*2 - ) grub komut satırından:*

Komut satırında düştüğünüzde "ls" komutu ile disklerinizi ve disk
    bölümlerinizi numaraları ile birlikte görme imkanınız olacaktır. Örneğin:
    (hd0) (hd0,msdos3) (hd0,msdos2) (hd0,msdos1)
    Daha sonrasında da yine "ls" komutu ile hangi disk bölümünün Debian
    kurulu olan disk bölümü olduğundan emin olun:
    "ls (hd0,2)/" gibi denemeler yapın içerik sonucunda boot dizinin olduğu >> diski tespit edin.
    Yine aynı yolla boot dizinin de içeriğini görüntüleyin ve vmlinuz ve >> initrd.img ile başlayan iki dosyayı bulun.
    Sonrası için sizin istediğiniz komutlar şöyle:
    "set root=(hd0,2)" ( Burada 0 ve 2 sembolik siz kendi disk numaranızı ve >> sırasını yazacaksınız )
    "linux /boot/vmlinuz-4.2.0-18-generic root=/dev/sda2 ( Burada disk adı ve >> bölüm numarasına dikkat ediniz: hd0,1 in karşılığı sda1 dir. hd0,2 nin sda2
    dir. hd1,1 in karşılığı sdb1 dir. )
    "initrd /boot/initrd.img-4.2.0-18-generic" ( Bu komutta ve bir önceki
    komutta initrd.img ve vmlinuz dosyalarının numaraları sizde farklı
    olacaktır; dikkat edin. )
    "boot" ( Bir terslik olmazsa sisteminiz açılacaktır. )

*NOT: Tüm bunları Debian kurulumunuzun olduğu disk bölümünden ayrı bir
    önyükleme bölümünüzün olmadığını varsayarak anlattım. Umarım yardımcı
    olabilmişimdir.*

Cem ÜNAL

*Sent:* Saturday, November 28, 2015 at 2:38 PM
    *Subject:* Grub komut satirindan boot

--94eb2c0686fc8d0c620525be0035

<p dir="ltr">Bilgi icin tesekkur ederim iyi calismalar.</p>
    <div class="gmail_quote">29 Kas 2015 19:54 tarihinde Cem ÜNAL &lt;<a href="mailto:cemunal@linuxmail.org">cemunal@linuxmail.org</a>&gt; yazdı:<br type="attribution"><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;
    padding-left:1ex"><div><div style="font-family:Verdana;font-size:12.0px"><div>Önemli değil; fakat şu anda grub.cfg dosyanız güncel değil; varsa yedeği ile değiştirmeniz ya da &quot;sudo <span style="font-family:Verdana;font-size:12px;line-
    height:normal">grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg&quot; komutu ile baştan oluşturmanız gerekmektedir. Yardımcı olduğuma sevindim.</span></div>

<div> </div>

<div>Cem ÜNAL</div>

<div> 
    <div> 
    <div name="quote" style="margin:10px 5px 5px 10px;padding:10px 0 10px 10px;border-left:2px solid #c3d9e5;word-wrap:break-word">
    <div style="margin:0 0 10px 0"><b>Sent:</b> Sunday, November 29, 2015 at 5:41 PM<br>
    <b>From:</b> &quot;Engin Yilmaz&quot; &lt;<a href="mailto:engnyy@gmail.com" target="_blank">engnyy@gmail.com</a>&gt;<br>
    <b>To:</b> <a href="mailto:debian-user-turkish@lists.debian.org" target="_blank">debian-user-turkish@lists.debian.org</a><br>
    <b>Subject:</b> Re: Grub komut satirindan boot</div>

<div name="quoted-content">
    <p>Tesekkur ederim bu isin uzmanisiniz. Yontem 2 ile cozdum calisiyor simdi</p>

<div class="gmail_quote">29 Kas 2015 19:11 tarihinde Cem ÜNAL &lt;<a href="http://cemunal@linuxmail.org" target="_blank">cemunal@linuxmail.org</a>&gt; yazdı:

<blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 0.8ex;border-left:1.0px rgb(204,204,204) solid;padding-left:1.0ex">
    <div>
    <div style="font-family:Verdana;font-size:12.0px">
    <div>Öncelikle imkanınız var ise bir canlı CD ile kurulu sisteminize chroot yöntemi erişip grub yapılandırma dosyasını yeniden oluşturmanız daha basit gibi görünüyor. Ama imkanınızın olmadığını da varsayarak sizin istediğiniz ş
    ekilde de sisteminizi nasıl önyüklenebilir hale getirebileceğinizi <strong>elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.</strong></div>

<div> </div>

<div><strong>1 - ) chroot yöntemi ile:</strong></div>

<div> </div>

<div>Canlı CD ile bilgisayarınızı açtıktan sonra herhangi bir terminal emülatörünü açınız ve Debian kurulu olan disk bölümünüzün adının ne olduğundan &quot;fdisk -l&quot; gibi bir komut ile emin olun.</div>

<div>Daha sonra bu disk bölümünü bağlayacağınız bir dizin oluşturun: &quot;<span style="font-size:12.0px;line-height:1.6em">mkdir /mnt/debian&quot;</span></div>

<div>Debian kurulu olan disk bölümünü bu dizine bağlayın: &quot;mount /dev/sdXY /mnt/debian&quot; ( Burada XY, sizin de bildiğiniz gibi Debian kurulu olan diskinizi ve bölüm numarasını temsil etmektedir. )</div>

<div>Bu dizine geçiş yapın: &quot;cd /mnt/debian&quot; ve sırası ile proc , sys ve dev gibi gereksinimleri bağlayınız:</div>

<div>&quot;mount -t proc none proc&quot;</div>

<div>&quot;mount --rbind /sys sys&quot;</div>

<div>&quot;mount --rbind /dev dev&quot;</div>

<div>Daha sonrasında ise chroot işlemini gerçekleştirin:</div>

<div>&quot;env -i HOME=/root TERM=$TERM chroot . bash -l&quot;</div>

<div>Komut satırına düştüğünüze göre grub&#39;da kurulum ile ilgili bir sıkıntı olmadığını kabul edip sadece yapılandırma komutunu yazıyorum:</div>

<div>&quot;grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg&quot;</div>

<div>Bu komut ile grub.cfg dosyanız otomatik olarak oluşturulacaktır.</div>

<div>Daha sonrasında &quot;cd &amp;&amp; umount -lR debian&quot; komutunu verin ve sisteminizi yeniden başlatın.</div>

<div> </div>

<div><strong>2 - ) grub komut satırından:</strong></div>

<div> </div>

<div>Komut satırında düştüğünüzde &quot;ls&quot; komutu ile disklerinizi ve disk bölümlerinizi numaraları ile birlikte görme imkanınız olacaktır. Örneğin:</div>

<div>(hd0) (hd0,msdos3) (hd0,msdos2) <span style="font-family:Verdana;font-size:12.0px;line-height:19.2px">(hd0,msdos1)</span></div>

<div>Daha sonrasında da yine &quot;ls&quot; komutu ile hangi disk bölümünün Debian kurulu olan disk bölümü olduğundan emin olun:</div>

<div>&quot;ls (hd0,2)/&quot; gibi denemeler yapın içerik sonucunda boot dizinin olduğu diski tespit edin.</div>

<div>Yine aynı yolla boot dizinin de içeriğini görüntüleyin ve vmlinuz ve initrd.img ile başlayan iki dosyayı bulun.</div>

<div>Sonrası için sizin istediğiniz komutlar şöyle:</div>

<div>&quot;set root=(hd0,2)&quot; ( Burada 0 ve 2 sembolik siz kendi disk numaranızı ve sırasını yazacaksınız )</div>

<div>&quot;linux /boot/vmlinuz-4.2.0-18-generic root=/dev/sda2 ( Burada disk adı ve bölüm numarasına dikkat ediniz: hd0,1 in karşılığı sda1 dir. hd0,2 nin sda2 dir. hd1,1 in karşılığı sdb1 dir. )</div>

<div>&quot;initrd /boot/initrd.img-4.2.0-18-generic&quot; ( Bu komutta ve bir önceki komutta initrd.img ve vmlinuz dosyalarının numaraları sizde farklı olacaktır; dikkat edin. )</div>

<div>&quot;boot&quot; ( Bir terslik olmazsa sisteminiz açılacaktır. )</div>

<div> </div>

<div><strong>NOT: Tüm bunları Debian kurulumunuzun olduğu disk bölümünden ayrı bir önyükleme bölümünüzün olmadığını varsayarak anlattım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.</strong></div>

<div> </div>

<div><span style="font-size:12.0px;line-height:1.6em">Cem ÜNAL</span></div>

<div> 
    <div> 
    <div style="margin:10.0px 5.0px 5.0px 10.0px;padding:10.0px 0 10.0px 10.0px;border-left:2.0px solid rgb(195,217,229)">
    <div style="margin:0 0 10.0px 0"><b>Sent:</b> Saturday, November 28, 2015 at 2:38 PM<br>
    <b>From:</b> &quot;Engin Yilmaz&quot; &lt;<a href="http://engnyy@gmail.com" target="_blank">engnyy@gmail.com</a>&gt;<br>
    <b>To:</b> <a href="http://debian-user-turkish@lists.debian.org" target="_blank">debian-user-turkish@lists.debian.org</a><br>
    <b>Subject:</b> Grub komut satirindan boot</div>

<div>
    <p>Merhaba /boot/grub/grub.cfg dosyasini elle duzenlemis bulundum ve simdi grub&gt; komut satirindan boot edemiyorum. Debian 8 testing kullaniyorum. Komut satirindan sirasiyla girmem komutlari buraya yazar misiniz.</p>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div>
    </blockquote>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div></div></div>
    </blockquote></div>

--94eb2c0686fc8d0c620525be0035--

--- SoupGate-Win32 v1.05
  • From Engin Yilmaz@21:1/5 to All on Sun Nov 29 18:50:02 2015
    --001a114fb05074ed5e0525b16eb1

Tesekkur ederim bu isin uzmanisiniz. Yontem 2 ile cozdum calisiyor simdi
    29 Kas 2015 19:11 tarihinde Cem ÜNAL <cemunal@linuxmail.org> yazdı:

Öncelikle imkanınız var ise bir canlı CD ile kurulu sisteminize chroot yöntemi erişip grub yapılandırma dosyasını yeniden oluşturmanız daha basit
    gibi görünüyor. Ama imkanınızın olmadığını da varsayarak sizin istediğiniz
    şekilde de sisteminizi nasıl önyüklenebilir hale getirebileceğinizi *elimden
    geldiğince anlatmaya çalışacağım.*

*1 - ) chroot yöntemi ile:*

Canlı CD ile bilgisayarınızı açtıktan sonra herhangi bir terminal emülatörünü açınız ve Debian kurulu olan disk bölümünüzün adının ne
    olduğundan "fdisk -l" gibi bir komut ile emin olun.
    Daha sonra bu disk bölümünü bağlayacağınız bir dizin oluşturun: "mkdir
    /mnt/debian"
    Debian kurulu olan disk bölümünü bu dizine bağlayın: "mount /dev/sdXY /mnt/debian" ( Burada XY, sizin de bildiğiniz gibi Debian kurulu olan diskinizi ve bölüm numarasını temsil etmektedir. )
    Bu dizine geçiş yapın: "cd /mnt/debian" ve sırası ile proc , sys ve dev gibi gereksinimleri bağlayınız:
    "mount -t proc none proc"
    "mount --rbind /sys sys"
    "mount --rbind /dev dev"
    Daha sonrasında ise chroot işlemini gerçekleştirin:
    "env -i HOME=/root TERM=$TERM chroot . bash -l"
    Komut satırına düştüğünüze göre grub'da kurulum ile ilgili bir sıkıntı
    olmadığını kabul edip sadece yapılandırma komutunu yazıyorum: "grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg"
    Bu komut ile grub.cfg dosyanız otomatik olarak oluşturulacaktır.
    Daha sonrasında "cd && umount -lR debian" komutunu verin ve sisteminizi yeniden başlatın.

*2 - ) grub komut satırından:*

Komut satırında düştüğünüzde "ls" komutu ile disklerinizi ve disk bölümlerinizi numaraları ile birlikte görme imkanınız olacaktır. Örneğin:
    (hd0) (hd0,msdos3) (hd0,msdos2) (hd0,msdos1)
    Daha sonrasında da yine "ls" komutu ile hangi disk bölümünün Debian kurulu
    olan disk bölümü olduğundan emin olun:
    "ls (hd0,2)/" gibi denemeler yapın içerik sonucunda boot dizinin olduğu diski tespit edin.
    Yine aynı yolla boot dizinin de içeriğini görüntüleyin ve vmlinuz ve initrd.img ile başlayan iki dosyayı bulun.
    Sonrası için sizin istediğiniz komutlar şöyle:
    "set root=(hd0,2)" ( Burada 0 ve 2 sembolik siz kendi disk numaranızı ve sırasını yazacaksınız )
    "linux /boot/vmlinuz-4.2.0-18-generic root=/dev/sda2 ( Burada disk adı ve bölüm numarasına dikkat ediniz: hd0,1 in karşılığı sda1 dir. hd0,2 nin sda2
    dir. hd1,1 in karşılığı sdb1 dir. )
    "initrd /boot/initrd.img-4.2.0-18-generic" ( Bu komutta ve bir önceki komutta initrd.img ve vmlinuz dosyalarının numaraları sizde farklı olacaktır; dikkat edin. )
    "boot" ( Bir terslik olmazsa sisteminiz açılacaktır. )

*NOT: Tüm bunları Debian kurulumunuzun olduğu disk bölümünden ayrı bir önyükleme bölümünüzün olmadığını varsayarak anlattım. Umarım yardımcı
    olabilmişimdir.*

Cem ÜNAL

*Sent:* Saturday, November 28, 2015 at 2:38 PM
    *Subject:* Grub komut satirindan boot

--001a114fb05074ed5e0525b16eb1

<p dir="ltr">Tesekkur ederim bu isin uzmanisiniz. Yontem 2 ile cozdum calisiyor simdi</p>
    <div class="gmail_quote">29 Kas 2015 19:11 tarihinde Cem ÜNAL &lt;<a href="mailto:cemunal@linuxmail.org">cemunal@linuxmail.org</a>&gt; yazdı:<br type="attribution"><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;
    padding-left:1ex"><div><div style="font-family:Verdana;font-size:12.0px"><div>Öncelikle imkanınız var ise bir canlı CD ile kurulu sisteminize chroot yöntemi erişip grub yapılandırma dosyasını yeniden oluşturmanız daha basit gibi görünüyor.
    Ama imkanınızın olmadığını da varsayarak sizin istediğiniz şekilde de sisteminizi nasıl önyüklenebilir hale getirebileceğinizi <strong>elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.</strong></div>

<div> </div>

<div><strong>1 - ) chroot yöntemi ile:</strong></div>

<div> </div>

<div>Canlı CD ile bilgisayarınızı açtıktan sonra herhangi bir terminal emülatörünü açınız ve Debian kurulu olan disk bölümünüzün adının ne olduğundan &quot;fdisk -l&quot; gibi bir komut ile emin olun.</div>

<div>Daha sonra bu disk bölümünü bağlayacağınız bir dizin oluşturun: &quot;<span style="font-size:12px;line-height:1.6em">mkdir /mnt/debian&quot;</span></div>

<div>Debian kurulu olan disk bölümünü bu dizine bağlayın: &quot;mount /dev/sdXY /mnt/debian&quot; ( Burada XY, sizin de bildiğiniz gibi Debian kurulu olan diskinizi ve bölüm numarasını temsil etmektedir. )</div>

<div>Bu dizine geçiş yapın: &quot;cd /mnt/debian&quot; ve sırası ile proc , sys ve dev gibi gereksinimleri bağlayınız:</div>

<div>&quot;mount -t proc none proc&quot;</div>

<div>&quot;mount --rbind /sys sys&quot;</div>

<div>&quot;mount --rbind /dev dev&quot;</div>

<div>Daha sonrasında ise chroot işlemini gerçekleştirin:</div>

<div>&quot;env -i HOME=/root TERM=$TERM chroot . bash -l&quot;</div>

<div>Komut satırına düştüğünüze göre grub&#39;da kurulum ile ilgili bir sıkıntı olmadığını kabul edip sadece yapılandırma komutunu yazıyorum:</div>

<div>&quot;grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg&quot;</div>

<div>Bu komut ile grub.cfg dosyanız otomatik olarak oluşturulacaktır.</div>

<div>Daha sonrasında &quot;cd &amp;&amp; umount -lR debian&quot; komutunu verin ve sisteminizi yeniden başlatın.</div>

<div> </div>

<div><strong>2 - ) grub komut satırından:</strong></div>

<div> </div>

<div>Komut satırında düştüğünüzde &quot;ls&quot; komutu ile disklerinizi ve disk bölümlerinizi numaraları ile birlikte görme imkanınız olacaktır. Örneğin:</div>

<div>(hd0) (hd0,msdos3) (hd0,msdos2) <span style="font-family:Verdana;font-size:12px;line-height:19.2px">(hd0,msdos1)</span></div>

<div>Daha sonrasında da yine &quot;ls&quot; komutu ile hangi disk bölümünün Debian kurulu olan disk bölümü olduğundan emin olun:</div>

<div>&quot;ls (hd0,2)/&quot; gibi denemeler yapın içerik sonucunda boot dizinin olduğu diski tespit edin.</div>

<div>Yine aynı yolla boot dizinin de içeriğini görüntüleyin ve vmlinuz ve initrd.img ile başlayan iki dosyayı bulun.</div>

<div>Sonrası için sizin istediğiniz komutlar şöyle:</div>

<div>&quot;set root=(hd0,2)&quot; ( Burada 0 ve 2 sembolik siz kendi disk numaranızı ve sırasını yazacaksınız )</div>

<div>&quot;linux /boot/vmlinuz-4.2.0-18-generic root=/dev/sda2 ( Burada disk adı ve bölüm numarasına dikkat ediniz: hd0,1 in karşılığı sda1 dir. hd0,2 nin sda2 dir. hd1,1 in karşılığı sdb1 dir. )</div>

<div>&quot;initrd /boot/initrd.img-4.2.0-18-generic&quot; ( Bu komutta ve bir önceki komutta initrd.img ve vmlinuz dosyalarının numaraları sizde farklı olacaktır; dikkat edin. )</div>

<div>&quot;boot&quot; ( Bir terslik olmazsa sisteminiz açılacaktır. )</div>

<div> </div>

<div><strong>NOT: Tüm bunları Debian kurulumunuzun olduğu disk bölümünden ayrı bir önyükleme bölümünüzün olmadığını varsayarak anlattım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.</strong></div>

<div> </div>

<div><span style="font-size:12px;line-height:1.6em">Cem ÜNAL</span></div>

<div> 
    <div> 
    <div name="quote" style="margin:10px 5px 5px 10px;padding:10px 0 10px 10px;border-left:2px solid #c3d9e5;word-wrap:break-word">
    <div style="margin:0 0 10px 0"><b>Sent:</b> Saturday, November 28, 2015 at 2:38 PM<br>
    <b>From:</b> &quot;Engin Yilmaz&quot; &lt;<a href="mailto:engnyy@gmail.com" target="_blank">engnyy@gmail.com</a>&gt;<br>
    <b>To:</b> <a href="mailto:debian-user-turkish@lists.debian.org" target="_blank">debian-user-turkish@lists.debian.org</a><br>
    <b>Subject:</b> Grub komut satirindan boot</div>

<div name="quoted-content">
    <p>Merhaba /boot/grub/grub.cfg dosyasini elle duzenlemis bulundum ve simdi grub&gt; komut satirindan boot edemiyorum. Debian 8 testing kullaniyorum. Komut satirindan sirasiyla girmem komutlari buraya yazar misiniz.</p>
    </div>
    </div>
    </div>
    </div></div></div>
    </blockquote></div>

--001a114fb05074ed5e0525b16eb1--

--- SoupGate-Win32 v1.05