• =?UTF-8?B?8J+lhyBOdW50xIMgcGUgYmFuaSAoZGluIGFudWwgMjAyMykgRmlsbXVsIFZle

    From zay olive@21:1/5 to All on Tue Nov 28 18:07:10 2023
    Filmul complet Nuntă pe bani 2023 va avea premiera online în toate cinematografele din România. Urmăriți Nuntă pe bani (2023) Online Subtitrate Gratis in Română,

    https://qc.filmy-zilla.lat/ro/movie/1189532

    Nuntă pe bani Review :

    Mircea (evident, Mircea Popa) cam trage mâța de coadă când vine vorba să-și bage inelul pe degetul domnișoarei Spermezan (Alexandra Spătărelu) care începe să nu mai aibă răbdare după 5 ani de curvușag.

    Însă omu-i neînduplecat, n-are nicio treabă cu nunțile, este fiert pe ele și le disprețuiește din cale afară.

    Dar o combinație nereușită pe Germania îl bagă pe Mircea în șanț, la propriu, și acesta devine dator cu 30.000 de euro la un fel de cămătar filfizon, bani pe care trebuie să-i producă rapid.

    Cum tânărul n-o arde bine pe muncă, are și credit pentru o mașină, de unde să scoată el ditamai suma?

    D-apăi cum?

    Făcând nuntă.

    Cât mai ieftin să fie profitul cât mai mare să poată înapoia datoria înainte de a fi prea târziu.

    Ușor de zis, greu de planificat.

    Nuntă pe bani – Comentariu 🍿
    Hai să nu-i zic mizerie, deși nu a fost departe, dar după eșecul calitativ Mirciulică nu aveam mari așteptări de la acest film.

    Mai ales că la scenariu au participat mai mulți oameni ca la distribuția principală, cred că sunt șapte persoane care au contribuit cu ceva la scriitură.

    Subiectul ales era și el, la rândul lui, unul banal și simplist.

    Dar ce să vezi?

    Cum, necum, ceva s-a legat bine în această peliculă și a ieșit o producție la care am râs, nu în hohote, dar în reprize dese și scurte.

    Trece peste titlul redundant și oarecum pleonastic, că nu există nunți fără să fie pe bani, dar filmul vorbește pe limba noastră, a românilor.

    Cu siguranță nu există persoană care să nu se regăsească într-una din situațiile descrise aici.

    Fie invitat la nuntă care urăște aceste evenimente care au ajuns să fie unele la care mergi din obligație.

    Și unde trebuie să faci calcule bursiere să afli cât trebuie să bagi în plic, nici să ieși pe minus, dar nici să pici de zgârcit.

    Fie cuplul cu pirostriile puse care până să ajungă la punctul culminant trebuie să facă planuri complexe.

    Evident pentru a scoate cât mai mult cu cât mai puțin, de zici că mirii pun la cale o strategie de invadare a unei țări suverane, nu o banală nuntă.

    Pe cât de convins eram înainte de a vedea filmul că o să am de-a face cu o nouă flatulație silențioasă urât mirositoare, pe atât de surprins am fost când, cu fiecare scenă, îmi dădeam seama că m-am înșelat.

    Limbajul este unul curat, cuminte, lipsit de replici vulgare, dar uneori cu regionalisme neaoșe care imprimă un farmec aparte dialogurilor.

    Și aici cap de listă, și nu doar aici, este tanti Lenuța din Chinteni care nu știe ea prea multe despre lumea modernă, dar îți trântește câte una de-ți piere toată aroganța orășenească.

    Nu pot spune că dumele sunt unele inteligente sau spectaculos de inovative, se rezumă la snoave previzibile dar cumva ele au avut efectul scontat.

    Asta pentru că au lovit foarte aproape de casă, m-am aflat în opincile unor personaje implicate în această cutumă care și-a pierdut de mult sensul, scopul și savoarea inițială.

    Și eu detest nunțile cu aceeași pasiune cu care se dușmănesc palest…, nu, nu mă duc acolo, e prea insensibilă o astfel de asociere.

    Ce să mai, organizarea unui eveniment nupțial are două fațete.

    Este o nebunie financiară pentru mirii care încearcă pe orice cale să cheltuie cât mai puțin, dar să dea senzația de fast.

    Aici vorbim despre oameni obișnuiți care chivernisesc ultimul leuț, nu despre niște nababi căpătuiți prin afaceri ilegale sau cu statul care nu se uită la câți bani aruncă pentru că știu că mai manevrează o licitație și îi fac la loc î
    nzecit.

    Probleme logistice sunt la tot pasul, de la felurile de mâncare cu nume sofisticate, dar care la final tot în același loc ajung, și până la găsirea unei locații disponibile, de zici că toată țara se căsătorește simultan cu tine.

    Sau de la așezarea meselor astfel încât să nu iasă război civil în sânul neamurilor și până la antamarea unei formații care să nu orăcăie a sârmă ghimpată trecută pe tablă, totu-i un coșmar.

    Și pentru ce? Pentru câteva ore identice cu ale altor zeci de milioane de români care au trecut prin fix același lucru de-a lungul secolelor?

    Că toate nunțile sunt la fel. Fix la fel.

    Cealaltă fațetă, că era s-o uit, este amuzamentul celor neimplicați care râd de tumultul fără sens al săracilor îndrăgostiți care trebuie să jongleze cu jdemii de amănunte inutile.

    Dar amuzamentul dispare când zâmbăreții ajung și ei în aceeași situație.

    Cum era să închei comentariul fără să pomenesc de muzica din film?

    Și nu vorbesc despre cea cântată de Carmen Chindriș, că n-am habar cine este, ci de baladele de suflet ale celor de la Holograf, să lăcrimez și alta nu.


    🏆 Nuntă pe bani – Verdict 👍 sau 👎
    Nu-mi vine a crede că eu sunt cel care așterne aceste cuvinte, dar nu, nu-s amenințat cu arma la tâmplă, de bunăvoie și nesilit de nimeni declar că acest film mi-a plăcut.

    Este șocant, dar n-am ce face, trebuie să recunosc că m-a făcut să mă simt bine pentru că povestea este universală în rândul poporului român, iar personajele sunt unele cu mult lipici.

    Că sunt unele glume legate de numele domniței repetate des, că nu există un grad ridicat de cerebralitate în dume, că filmul este lipsit de o profunzime filozofică și că simplitatea este cea care domnește peste tot, da, este adevărat.

    Însă a avut acel nu știu ce, acea jovialitate naturală, a generat acea senzație că vorbește pe sufletul meu și a născut acel sentiment de rezonanță cu el încât trec cu vederea minusurile.

    Nu pot decât să-i zic bravo, Mircea, la cât mai multe astfel de filme.

    Și pe final este și drăguț la nivel de apropiere umană, de ajutor altruist și de înțelegere colectivă încât m-a determinat să pun în plic +8(00) lei.

    Surpriză sau nu, suntem anunțați după generic că în 2024 va veni Moartea în vacanță.


    Nuntă pe bani 𝐒ubtitrat in Română online

    Nuntă pe bani în româna

    Nuntă pe bani la cinema

    Nuntă pe bani online 𝐒ubtitrat

    Nuntă pe bani personaje

    Nuntă pe bani sun plaza

    Nuntă pe bani trailer

    filme online Nuntă pe bani

    Nuntă pe bani 𝐒ubtitrat

    Nuntă pe bani online

    Nuntă pe bani dublat în româna

    Nuntă pe bani baneasa

    Nuntă pe bani cinema

    Nuntă pe bani cinema city

    --- SoupGate-Win32 v1.05
    * Origin: fsxNet Usenet Gateway (21:1/5)